منو
 کاربر Online
394 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 22 تیر 1392 [11:14 ]
  بیماران کلیوی و روزه داری
 

بیماران کلیوی و روزه داری

در کساني که مشکلات کليوي دارند و به سختي توانسته‌اند کراتينين خود را به تعادل برسانند، معمولا روزه گرفتن با عوارضي همراه است.

اما اگر اصرار به روزه گرفتن دارید واگر کراتينين 5/1 تا 7/1 داريد حداقل پشت سر هم روزه نگيريد و چند روز به کليه‌ها استراحت بدهيد و پس از چهار، پنج روز، روزه‌داري، به پزشکتان مراجعه کنيد تا آزمايش‌هايي از شما به عمل آيد. اگر کراتينين شما در حد دو يا بالاتر باشد، روزه‌داري برای شما ممنوع است.

پيش از ماه رمضان به پزشکتان اجازه دهيد تا داروها را به وعده سحر و افطار تقسيم کند.

بعضي از بيماران کليوي به هيچ‌وجه نبايد روزه بگيرند:
- آنهايي که کليه‌هايشان مکررا سنگ‌سازي مي‌کند و سابقه چند نوبت سنگ‌سازي داشتند و يا در حال حاضر سنگ دارند.
این افراد بايد در طول روز مقادير زيادي آب بنوشند تا سنگ بزرگ نشود.

- کساني که پيوند کليه شده‌اند و هنوز يک‌سال از موعد پيوند آنها نگذشته است. اگر يک‌سال از پيوند گذشته باشد و هيچ مشکلي نداشته باشند شايد بتوانند با نظر پزشک روزه بگيرند.

- مبتلايان به نارسايي کليه

- مبتلايان به فشار خون، به خصوص افرادي که ساعات نزديک به افطار فشار خونشان خيلي بالا مي‌رود .

- دياليزي‌ها که اصلا نبايد روزه بگيرند و مانندديگر گروه‌ها، مايعات کافي در طول روز نياز دارند.

- مبتلايان به ديابت، که اختلال در عملکرد کليه‌هايشان دارند. اين گروه نيز نبايد روزه بگيرند. چون افزايش قند در خون و ادرار آنها به بافت کليه آسيب مي‌رساند و به زودي آنها را در معرض نارسايي کليه و افزايش کراتينين قرار خواهد داد.

- بيماراني که مبتلا به عفونتهاي دستگاه ادراري يا مستعد اين عفونتها هستند.

مبتلايان به مشکلات کليوي که اجازه روزه گرفتن دارند نیز، هرگز نبايد مانند ديگران افطار کنند. غذاهاي رايج افطار مانند آش، حبوبات و مواد قندي به خصوص زولبيا باميه و خرما به بالا رفتن پتاسيم خون، منجر شده و دردسرساز خواهد شد.
پنير رژيمي، نان رژيمي و خرماي محدود، در زمان‌هاي متناوب و فاصله‌دار بخورند و حتما آب کافي و ميوه و سبزي ميان افطار تا سحر استفاده کنند.

حتي اگر احساس کرديد کاملا خوب هستيد باز هم پس از چند روز روزه‌داري با پزشک خود تماس بگيريد.

  امتیاز: 0.00