منو
 صفحه های تصادفی
depression
آرژانتین
کاوشگر اولیس
انواع اقتدار
خدمات ایرانیان در تفسیر قران کریم
ارز عمده
زمان غیبت - ذی طوی
لاپلاس
تاریخ اروپای قرون وسطی
نفاق
 کاربر Online
729 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 22 تیر 1392 [10:10 ]
  پوکی استخوان از چه سنی شروع می شود؟
 

پوکی استخوان از چه سنی شروع می شود؟

در سالهای اخیر پوکی استخوان به عنوان یکی از مشکلات در زندگی شهرنشینی محسوب می‌شود، که بعد از سن ۳۰ سالگی افزایش و از سن ۵۰ سالگی با سرعت بیشتری به اوج افزایش خود می‌رسد.

معمولا پوکی استخوان به دلیل تغییر در تعداد و فعالیت برخی از سلول‌ها در بافت استخوانی و هورمون‌ها اتفاق می‌افتد.

- شیوع پوکی استخوان در زنان بیش از مردان بوده که با تغییر در برخی از عوامل از جمله: کم تحرکی و کاهش وزن بدن در سنین جوانی تا کمتراز۴۰ کیلوگرم، رژیم غذایی نامناسب و کمبود ویتامین D، مصرف موادی نظیر نوشابه‌های گازدار که دارای مقادیر بالایی از اسید فسفریک هستند، تسریع می‌شود.

پوکی استخوان در صورت پیشرفت ، منجر به کاهش تراکم و تخلل پذیری بیشتر در استخوان‌های بدن به ویژه استخوان‌های ران و لگن می شود.

ورزش‌هایی نظیر دویدن، کار با وزنه به همراه مصرف مقدار کافی پروتئین و کلسیم می‌تواند روند ایجاد و تداوم این عارضه را کم نموده و بر تراکم استخوانی بیافزاید.

در صورت افزایش سن و بروز چنین عارضه‌ای امکان درمان به روش‌های معمول وجود ندارد و نیاز به درمان از طریق هورمون درمانی یا اقدامات جراحی افزوده می‌شود به همین دلیل بهتر است قبل از اتفاق چنین رویدادهایی از آن پیشگیری نمود.

  امتیاز: 0.00