منو
 کاربر Online
1400 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 19 تیر 1392 [17:01 ]
  تعیین سمت قبله با ساده ترین شیوه در تاریخ 24 تیر 1392
 

قبله یابی و تعیین سمت قبله از مباحث بنیادین علم هیئت و نجوم اسلامی است و دانستن جهت قبله دربسیاری ازعبادات امری ضرور است.
یکی از شیوه های دقیق جهت یابی قبله، استفاده از سایه شاخص به هنگام ظهر مکه معظمه، در تاریخ 24 تیر می باشد. براین پایه، می توان با استفاده از یک شاخص و تعیین سایه شاخص در این روز ، مجددا سمت دقیق قبله در هر مکانی اعم از مدرسه، منزل، محل کار و یا... را در نیمکره شمالی به سادگی یافت. مکه معظمه، که قبله مسلمانان در آن واقع است، در طول جغرافیایی 39 درجه و 54 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 21 درجه و 27 دقیقه شمالی قرار دارد. در روز 24 تیر هر سال، میل خورشید ( فاصله مرکز خورشید تا استوای سماوی ) با عرض جغرافیایی مکه برابر می شود یا به عبارت دیگر، در هنگام ظهر شرعی، خورشید، درست در سمت الراس مکه قرار می گیرد. در نتیجه، شاخص در مکه معظمه سایه نخواهد داشت و لذا در هر مکانی که قرار داشته باشید،‌ خلاف سایه شما،‌ سمت صحیح قبله را نشان می دهد. برای آن که این عمل به دقت انجام پذیرد، می توانید از یک وسیله عمود بر زمین ( نخ یا میله ) استفاده کنید و خلاف جهت سایه آن را در این روز از سال در هنگام ظهر مکه (ساعت 13 و 57 دقیقه روز 24 تیر به وقت ایران ) مشخص کنید. به این ترتیب جهت صحیح قبله مسلمانان در محل خود را به دست آورده اید.
تصویر

24 تیر 1392 ساعت 13 و 57 دقیقه به وقت ایران

  امتیاز: 0.00