منو
 صفحه های تصادفی
فرهنگ اصطلاحات و واژگاه سینمایی( ت ، ث)
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فصل نهم، قوه مجریه
حفاظت مغناطیسی
گورامی
رباب، ازدواج، ارتحال
بحث کاربر:رحمت الله محرابی
امام حسین علیه السلام و حفظ قداست حرم مکه
آلژرى نسبت به سم زنبور
دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز
سعد بن معاذ انصاری
 کاربر Online
527 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 19 تیر 1392 [10:23 ]
  میدان مغناطیسی خورشید
 

میدان مغناطیسی خورشید

میدان مغناطیسی خورشید در فواصل دور از خورشید که خطوط میدان به سمت خارج از بادهای خورشیدی قرار دارند به خوبی شناخته شده است. اما در مورد میدان مغناطیسی در داخل تاج خورشید یعنی هاله خارجی متشکل از پلاسمایی که بادهای خورشیدی از آن نشات می‌گیرند چیز زیادی نمی‌دانیم.

یکی از مدل‌های رایج پیشنهاد می‌کند که میدان در داخل هاله خورشیدی را می‌توان با استفاده از برون‌یابی پتانسیل مغناطیسی در سطح خورشید به دست آورد. یک مدل کمی پیچیده‌تر نیز اثر ورقه‌های جریان الکتریکی را که گفته می‌شود در داخل تاج خورشید جاری هستند وارد مسئله می‌کند.

اخيرا پژوهشگران به اين نتيجه رسيده اند كه هنگامی که فعالیت خورشید و به تبع آن شدت میدان مغناطیسی خورشید در بیشینه خود قرار دارد، سایه خورشید حدود پنجاه‌درصد روشن‌تر می‌شود. دلیل این امر آن است که پرتوهای کیهانی که از داخل تاج خورشید می‌گذرند هنگام بیشینه فعالیت خورشید با نرخ بیشتری به سمت زمین منحرف می‌شوند.

این گروه همچنین شبیه‌سازی‌هایی را با استفاده از این دو مدل انجام داده و دریافته‌اند که تنها مدل ورقه‌های جریان به خوبی با داده‌های به دست آمده همخوانی دارد.

منبع:http://physics.aps.org/synopsis-for/10.1103/PhysRevLett.111.011101

  امتیاز: 0.00