منو
 صفحه های تصادفی
پایتخت اشکانیان
روشهای مقابله با مخالفت کردن‌های کودکان
انواع محیط های رسوبی حدواسط
اثبات قضیه دزارگ در صفحه
امام حسین علیه السلام و تفسیر آیه 61و154 سوره آل عمران
ویدئو پروژکتور
صنایع فضایی
لیلی بن نعمان
عباس بابایی
رشته حقوق کنسولی
 کاربر Online
341 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 15 تیر 1392 [07:00 ]
  آشکارسازهای فیزیک ذرات و ساختار درون اتم
 

آشکارسازهای فیزیک ذرات و ساختار درون اتم

آشکارسازهای گذشته فیزیک ذرات تصویر جامع و کاملی از ساختار درون اتم به ما نشان داده‌اند. می‌دانیم اتم شامل الکترون‌های موجود در اربیتال‌های مشخص و یک هسته در مرکز اتم است. هسته از پروتون و نوترون ساخته شده است، همچنین پروتون‌ها و نوترون‌ها از کوارک‌ها تشکیل شده‌اند.

در کل ۶ نوع کوارک داریم که می‌توانند در ترکیب با یکدیگر شمار زیادی ذرات تحت عنوان هادرون‌ها را بسازند؛ پروتون و نوترون هر دو هادرون‌ (باریون) هستند. نظریه‌ای که برهمکنش کوارک‌ها را توصیف می‌کند کرومودینامیک کوانتومی (QCD) نامیده می‌شود.

این نظریه بخشی از نظریه جامع فیزیک ذرات بنیادی تحت عنوان مدل استاندارد ذرات بنیادی است. در انرژی‌های بالا فهم نظریه QCD نسبتا ساده است و پیش‌بینی‌های آن بارها و بارها تایید شده است. اما در انرژی‌های پایین‌تر، QCD پیش‌بینی‌های قابل قبولی ارائه نمی‌کند. بنابراین ما با صراحت نمی‌توانیم بگوییم که کدام یک از آرایش‌های کوارکی می‌توانند شکل بگیرند و کدام یک نمی‌توانند.

  امتیاز: 0.00