منو
 صفحه های تصادفی
اسهال مزمن کودکان
استان مرکزی
شاه بن میکال
آکمیت
تیره چای
استفاده از رنگ‌های شاد از دیدگاه قرآن
رخساره ومحیط رسوبی
سیاره زحل
امام حسین علیه السلام و سازماندهی سپاه در روز عاشورا
پیل سوختی
 کاربر Online
1933 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 15 تیر 1392 [06:47 ]
  روش‌هایی برای نامرئی کردن اجسام
 

روش‌هایی برای نامرئی کردن اجسام

استفاده از قوانین ساده اُپتیک، روش‌هایی را برای نامرئی کردن اجسام فراهم می‌آورد.

نامرئی‌کردن به مواد و روش‌های پیچیده نیازی ندارد. دو مطالعه که به تازگی انجام شده، نشان می‌دهند که آینه‌ها یا عدسي هايی که به خوبی کارگذاشته شده باشند، می‌توانند ماهی‌ها، گربه‌ها و حتی انسان‌ها را پنهان کند.

از سال 2006، فیزیکدانان مواد پیچیده‌ای را به کار گرفته‌اند که می‌تواند امواج نوری را پیرامون اجسام طوری هدایت کند که جسم نامرئی به نظر برسد. اما این روش‌های نامرئی کردن، تنها در محدوده باریکی از طول‌موج‌ها کار می‌کند.

جان هووِل (John Howell)، فیزیکدانی از دانشگاه روچستر در نیویورک، به تازگی دریافته که بسیاری از مواد ساده و دردسترس نیز می‌توانند نور را هدایت کنند. هوول و پسر 14 ساله او بنجامین، سه وسیله را طراحی کردند که اجسام با اندازه طبیعی‌شان را نامرئی می‌کند.

آنها در یک وسیله از یک تانکر آب به شکل L استفاده کردند، در دیگری از شبکه‌ای از لنزها و و در سومین وسیله از مجموعه‌ای از آینه‌ها استفاده کردند: تمام این ابزارها براساس قوانین بازتاب و شکستی است که دانش‌آموزان در فیزیک دبیرستان می‌آموزند. هوول‌ و پسرش گزارش دادند که صندلی‌ها، هلی‌کوپترهای اسباب‌بازی و حتی انسان‌ها را پنهان کرده‌اند، البته به طوری که این نامرئی شدن تنها از یک جهت دیده می‌شود.

هوول در این باره می‌گوید: «کارِ ما از زیبایی کار دیگران چیزی کم نکرده، بلکه نشان داده روش‌های ساده‌ای برای نامرئی کردن وجود دارد.»

تیمی به رهبری هانگ شنگ چِن (Hongsheng Chen) از دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang) در چین، رهیافت مشابهی را برای پنهان کردن یک ماهی در تانکر آب و نیز یک گربه به کار گرفتند. تیمِ چِن حفاظ‌های شیشه‌ای مربعی و شش ضلعی‌ای ساختند که مانند منشور برای خم کردن نور به دور جسم عمل می‌کند.

جان پندری (John Pendry)، فیزیکدانی از کالج سلطنتی لندن که برای اولین بار ناپدید کردن را با استفاده از مواد مصنوعی مطرح کرد، بیان می‌کند که این روش ساده برای نامرئی کردن محدویت‌هایی دارد. به گفته او، این مدل ناپدیدکردن هرگز قادر نیست تا اجسام را از تمام جهات نامرئی ‌کند.

با این وجود یکی از این روش‌های جدید مخفی کردن، می‌تواند استفاده عملی داشته باشد. هوول پیشنهاد می‌کند که یک آینه یا عدسي می‌تواند یک ماهواره سِری را از دید ناظرانِ روی زمین مخفی کند.

منبع:

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/351050/description/Simple_invisibility_cloaks_hide_toys_pets_people

  امتیاز: 0.00