منو
 صفحه های تصادفی
ویژگیهای علی علیه السلام
حالت طوقه ای
معاهده پاریس بر سر هرات
کشته ای که سخن گفت
جامعه شناسی کار
عوامل داخلی منجر به این قرارداد
افزایش آلکانها - آلکیل دار شدن
فیتوسیست
دوره فروپاشی و زوال سلسله صفویه-خصوصیات اخلاقی و شخصی شاهان این دوره
آمفیزم
 کاربر Online
517 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 05 تیر 1392 [07:52 ]
  از فیزیک تا اقتصاد!
 

از فیزیک تا اقتصاد!

`یک نظریه جدید و مهم علمی به ندرت از طریق متقاعد کردن مخالفان به پیروزی می رسد. آنچه واقعا اتفاق می افتد آن است که مخالفان نظریه جدید به تدریج پیر می شوند و می میرند و همواره نسل جدید با ریشه های تفکر جدید می مانند. ( ماکس پلانک)

اقتصاد و فيزيک دو رشته ايی هستند که بر خلاف تصور رايج موضوعات مشترک قابل توجهی دارند. متاسفانه متخصصان در جهت شناخت اين واقعيت گام زيادی برنداشته اند. به طوری که در پايان ارائه يک سخنرانی در زمينه کاربرد فيزيک در علوم اجتماعی، بیشتر فيزيکدانان باسابقه آن را خيلی خوب، ولی غيرفيزيکی قلمداد می کنند.

برخی فیزیکدانان عقيده دارند که تئوری‌های موجود در فيزيک قادر نيستند پديده های مربوط به جانداران وعلوم انسانی را توصيف کنند. اما با مشاهده گذار فاز در باکتريها وحتی ترافيک جاده ها کاملا واضح است که ادامه اين مخالفت‌ها پايدار نمانده است.

همچنين به نظر می رسد پذيرش اين مسئله که فيزيک توانايی‌هايی در حل مسائل سيستم‌های پيچيده‌ی اجتماعی همچون اقتصاد را دارد، بسيار مشکل تر باشد. در واقع فيزيک اقتصاد از دو جهت دچار مشکل است: از طرفی برخی فيزيکدانان اعتقادی به فيزيک بودن آن ندارند و از طرف ديگر اقتصاددانان آن را جزو اقتصاد نمی شمارند.

شواهد حاکی است اين مقاومت بيشتر از طرف اقتصادانان می‌باشد. به طوری که اگر اقتصاددانان بزرگ و باتجربه نيز اصول تئوری اقتصادی را نپذيرند از خط مشی فکری ديگر اقتصاددانان طرد می شوند، بدون توجه به اينکه اين اصول تا چه اندازه قابل دفاع و حتی ضعيف به نظر رسد. اينکه خط مش فکری اقتصاددانان فيزيک اقتصاد را نپذيرد برای فيزيکدانان سخت و تاسف بار است. اما اين مسئله با گذشت زمان جايگاه خاصی نه تنها در فيزيک بلکه در دنيای اقتصاد يافته است.

  امتیاز: 0.00