منو
 صفحه های تصادفی
مرگ معاویه
برومین
اختلالات اضطراب
2-دلیل مرکب از عقل و نقل
معجزه امام سجاد علیه السلام در برابر عبدالملک
سنایی
شهید دستغیب
استراتوپوز
یونانیان و کروی بودن زمین
علت تبعید امام هادی علیه السلام به سامرا
 کاربر Online
1246 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 01 خرداد 1392 [09:10 ]
  مریخ نورد کیوریاسیتی (Curiosity) ناسا با مته خود به دومین هدف خود نفوذ کرد
 

مریخ نورد کیوریاسیتی ناسا از دریلی که بر روی بازوی روباتیکش قرار دارد برای جمع آوری نمونه های پودری از درون سنگی که `کامبرلند` نامیده می شود، استفاده کرد.
طبق برنامه ریزی ها در روزهای آینده، تکه های نمونه به ابزارهای آزمایشگاه که در درون مریخ نورد هستند برده می شود. این دومین بار است که یک نمونه از درون سنگی در مریخ جمع آوری می شود. اولین بار کیوریاسیتی، سه ماه پیش به درون سنگی که `جان کلین` نام داشت نفوذ کرد. کامبرلند مشابه جان کلین است و حدوداً در فصله 2.75 متری و در سمت غرب آن قرار گرفته است. هر دو آنها در گودال کم عمقی به نام `یلو نایف بی` (Yellowknife Bay) قرار دارند.
قطر حفره ای که کیوریاسیتی در 19 می در کامبرلند ایجاد کرده 1.6 سانتی متر و عمق آن تقریباً 6.6 سانتی متر است.
دانشمندان انتظار دارند با استفاده از آنالیز مواد کامبرلند از صحت یافته های به دست آمده از جان کلین اطمینان پیدا کنند. یافته های اولیه از آنالیز پودر سنگ جان کلین نشان می دهد که این مکان در زمان های گذشته شرایط محیطی مناسبی برای حیات میکروبی داشته است.
پروژه آزمایشگاه علوم مریخ (Mars Science Laboratory Project) از کیوریاسیتی برای بررسی گذشته شرایط محیطی قابل سکونت در داخل گودال گیل استفاده می کند. بعد از چند مشاهده مهم که توسط مریخ نورد در درون و نزدیک یلونایف بی (Yellowknife Bay) انجام شد، تیم مریخ نورد در نظر دارد کیوریاسیتی یک سفر یک ماهه به یک تپه لایه لایه (کوه شارپ) در مرکز گودال را آغاز کند.
ترجمه شده از : Sciencedaily
تصویر

  امتیاز: 0.00