منو
 صفحه های تصادفی
خوزستان
پیوستن زهیر به کاروان کربلا
رژیم غذایی خام خواری
شکلهای پایه‌ای خطها در عکاسی
تاریخ میلاد و شهادت امام باقر علیه السلام
دانشنامه:نکات مهم دیکته‌ای
دانشنامه:تصاویر درخواست شده
عماد الدین احمد مظفر
مباهله با مسیحیان نجران
دوره اردویسین
 کاربر Online
630 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 28 اردیبهشت 1392 [20:38 ]
  هستۀ اتم به چه شکلی است؟
 

هستۀ اتم به چه شکلی است؟

هسته‌های اتمی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی ظاهر می‌شوند. اکنون محققان به اندازه‌گیری‌های دقیقی از یک شکل منحصر به فرد دست‌یافته‌اند: هسته‌هایی به شکل گلابی.

در نمودارهایی که در کتاب درسی سال چهارم متوسطه رسم شده است هسته‌ی اتم را به شکل کروی نمایش می‌دهند اما واقعیت بسیار پیچیده‌تر است. پروتون‌ها و نوترون‌ها در فضایی که تنها به اندازه‌ی 10 به توان منفی 15 متر پهنا دارد گنجانده شده‌ و توسط نیروی بسیارقوی درکنار یکدیگر نگه‌داشته شده‌اند. همزمان٬ ذرات زیراتمی دائماً در حال حرکت بوده و دورتادور هسته تغییر مکان می‌دهند و بعضی اوقات هسته را به شکل یک توپ فوتبال یا حتی یک صفحه‌ی مسطح می‌پیچانند.

تمامی این شکل‌ها به صورت عمودی و افقی متقارن هستند. بر اساس پیش‌بینی تعدادی از نظریه‌ها٬ هسته‌های تغییرشکل‌یافته می‌توانند ویژگی‌های جدید فیزیکی را به نمایش بگذارند. بنابراین فیزیک‌دانان در پی یافتن هسته‌هایی با شکل‌های نامتقارن هستند.

آزمایش‌هایی که در چند دهه‌ی گذشته انجام شده‌اند نشان‌دهنده‌ی وجود آرایش‌های معینی از پروتون‌ها و نوترون‌ها است. چنین آرایش‌هایی هسته‌های گلابی‌‌شکل را تشکیل می‌دهند: هسته‌ای که از یک سو باریک‌تر و از سمت دیگر برآمدگی دارد.

مرجع اصلی
http://www.sciencenews.org/view/generic/id/350258/description/Atoms_core_gets_pear-shaped

  امتیاز: 0.00