منو
 کاربر Online
1369 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 [05:27 ]
  سیاه چاله کهکشان راه شیری از گاز داغ تغذیه می کند
 

رصدخانه فضایی هرشل، گاز داغی که به دور سیاه چاله ابر پر جرم مرکز کهکشان راه شیری می چرخد، یا به درون آن سقوط می کند را به دقت رصد کرده است.
پل گلدسمیت یکی از دانشمندان مأموریت هرشل می گوید: `به نظر می رسد سیاه چاله، گاز را می بلعد. این به ما می آموزد که یک سیاه چاله چگونه رشد می کند.`
جرم سیاه چاله مرکزی کهکشان راه شیری چهار میلیون برابر خورشید بوده و این سیاه چاله در فاصله تقریبی 26000 سال نوری از منظومه خورشیدی قرار گرفته است.
هرچند این سیاه چاله از ما بسیار دور است اما با این حال نسبت به سیاه چاله های دیگری که در مرکز کهکشان های دیگر قرار دارند، چند صد بار به ما نزدیکتر است و به این ترتیب دانشمندان می توانند این اجرام عجیب را مورد بررسی قرار دهند. دانشمندان با استفاده از هرشل در طول موجهای فروسرخ دور، از درون غبارها این ناحیه، درونی پرتلاطم را با جزئیات عالی بررسی می کنند.
عجیب ترین چیزی که کشف شد، گاز داغی بود که در درونی ترین نواحی مرکزی کهکشان یافت شد. دمای بعضی از آنها دست کم 1000 درجه سلسیوس است، بسیار داغتر از ابرهای میان ستاره ای عادی که معمولاً دمای آنها تنها چند ده درجه بالای صفر مطلق (منفی 273 درجه سلسیوس) است.
تیم این نظریه را مطرح کرده است که خروجی های ناشی از شوکهای قوی در گاز بسیار مغناطیس شده دراین ناحیه می تواند، عامل اصلی بالا بودن دما باشد. چنین شوکهایی می توانند در اثر برخورد ابرهای گازی یا موادی که با سرعتهای بالا در حرکت هستند، به وجود آیند.
به کمک رصدهای انجام شده در طول موج فروسرخ نزدیک، اخترشناسان ابر گازی جداگانه و فشرده ای را که جرم آن تنها چند برابر جرم زمین است و به دور این سیاه چاله می چرخد کشف کرده اند.
فضاپیما، شامل NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) ناسا و رصدخانه اشعه X چاندرا منتظر خروجی های اشعه X (که پس از بلعیدن ماده تولید می شود) از این سیاه چاله هستند.
ترجمه شده از: Sciencedaily
تصویر

  امتیاز: 0.00