منو
 کاربر Online
527 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 07 اردیبهشت 1392 [07:58 ]
  قطارهای «مگ‌لو» و ابررسانایی
 

قطارهای «مگ‌لو» و ابررسانایی

تا پیش از سال 1968 میلادی، پیشرفت فناوری ابررسانایی به دلیل هزینه‌ی بالای ایجاد دماهای فوق العاده کم، متوقف مانده بود. ولی در این سال، مواد سرامیکی جدیدی کشف شد که در دماهایی که به میزان قابل توجه‌ای بزرگ‌تر بود (و در نتیجه تولید آن‌ها را ارزان‌تر می‌کرد) ابررسانا می‌شوند. در سال 1987 ابررسانایی در دمای بالا (بالاتر از ) در ترکیب‌های غیر فلزی کشف شد. امروزه تمام تلاش پژوهشگران این است که روزی کاربردهای عملی وسایل ابررسانا در دمای اتاق، عادی شود.

برخی از پژوهش‌های انجام شده در سال 2009 مدعی کشف ابررسانایی در دمای حدود هستند.
یکی از کاربردهای در حال گسترش پدیده‌ی ابررسانایی در سال‌های اخیر، ساخت قطارهای «مگ‌لو» است که در صنعت حمل و نقل موجب پیدایش انقلابی عظیم شده است. شکل الف نوعی دستگاه مگ‌لو، موسوم به قطار مغناطیسی را نشان می‌دهد که در زیر آن از پیجه‌های ابررسانا استفاده شده است.

این پیجه‌ها با حرکت در یک امتداد فرورفتگی آلومینیومی جریان‌هایی را در آلومینیوم تولید می‌کنند که به صورت تصویر آینه‌ای آهنرباها عمل می‌کنند و قطار مغناطیسی را دفع می‌کنند (شکل ب). این وسیله چند سانتی‌متر بالاتر از ریل‌ها شناور می‌شود و فقط اصطکاک هوا سرعت حرکت آن‌را محدود می‌کند.

تصویر

  امتیاز: 0.00