منو
 صفحه های تصادفی
دلیل اندوه فاطمه علیهاسلام پس از رحلت پیامبر
خط زمانی انگلستان در قرن هفدهم میلادی
اسکاپولیت
Path diagram rules
خازنهای ثابت
امام حسین علیه السلام و خضاب محاسن
غلتک در کاشت
دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد
تخم کتان «داروئی»
داریوش مهرجویی
 کاربر Online
744 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 20 فروردین 1392 [13:41 ]
  غذاهایی که شما را خواب آلود می کنند.
 

غذاهایی که شما را خواب آلود می کنند.

غذاها می توانند به شما احساس انرژی یا کسالت و خواب آلودگی بدهند. در واقع اثرات اصلی مواد غذایی را می توان به محتویات آنها نسبت داد و اینکه چگونه بدن ما نسبت به آنها واکنش نشان می دهد.
پس از خوردن بعضی از غذاها، نیاز به خواب پیدا کرده و راندمان کاری تان به شدت کم می شود. یکی از دلایل اصلی این خواب آلودگی افزایش شدید قند خون است.

فهرستی از غذاهایی که منجر به افزایش شدید قند خون شده و باعث خواب آلودگی شما می شوند را می توانید در زیر مشاهده کنید. قدرت خواب آوری هر یک از این غذاها، بین ۱ تا ۱۰۰ مشخص شده است.
پیراشکی ۷۲
چیپس ذرت ۷۲
هندوانه ۷۲
عسل ۷۳
پوره سیب زمینی ۷۳
بیسکوییت نمکدار ۷۴
سیب زمینی سرخ کرده ۷۶
ویفر وانیلی ۷۷
کشمش ۸۰
چوب شور ۸۱
برشتوک ۸۴
برنج ۹۱
نان باگت ۹۵

کربوهیدارت ها
این دسته از غذاها به سبب آزاد کردن گلوکز در خون، منجر به بی حالی و بی انرژی شدن بدن می شوند.
برنج، پوره سیب زمینی، ماکارونی و نان سفید از این دسته از غذاها هستند. این دسته از غذاها به عنوان موادغذایی با شاخص بالای قندخون شناسایی می شوند.

چربی ها
غذاهای سرخ کرده، گوشت های پر چرب، انواع چیپس ها و دیگر غذاهایی که چربی بالایی دارند می توانند منجر به ایجاد حس خستگی و خواب آلودگی شوند. در واقع سیستم گوارشی برای هضم کردن این دسته از غذاها نیاز به تلاش بیشتری دارد و یک وعده غذایی چرب ، راندمان کاری را کاهش خواهد داد.

- موادغذایی همچون کیک ها، آبنبات ها، بستنی و کلوچه به سبب داشتن شکر تصفیه شده، قند خون را به سرعت بالا می برند و در مقابل بدن شما شروع به ترشح انسولین می کند. ترشح انسولین منجر به آزاد شدن تریپتوفان می شود. وضعیت زمانی بدتر می شود که تریپتوفان به سروتونین تبدیل می شود. سروتونین که انتقال دهنده عصبی در مغز است، به بدن شما فرمان می دهد که آرام تر کار کند.

- خوردن بیش از حد کافئین سبب می شود تا شما استقامتتان را در طی روز کاهش دهید.

- مواد غذایی حاوی منیزیم، منجر به شل شدن عضلات شده و شما را خواب آلود می کنند. موز و تخمه کدو تنبل از این دسته از مواد هستند.

  امتیاز: 0.00