منو
 کاربر Online
1880 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 16 فروردین 1392 [19:19 ]
  آیا وویجر 1، وارد ناحیه جدیدی در فضا شده است؟
 

تغییرات ناگهانی در پرتوهای کیهانی نشان می دهد، وویجر 1 وارد ناحیه جدیدی در فضا شده است.
با گذشت 35 سال از پرتاب وویجر1 ، با توجه به بررسی های تازه به نظر می رسد وویجر 1 از محدوده نفوذ خورشید و هلیوسفر خارج شده است.
هلیوسفر ناحیه ای در فضا است که تحت نفوذ خورشید و بادهای آن بوده و تصور می شود ناحیه حباب مانندی است که توسط مواد میان ستاره ای (گاز و غبار) که در کهکشان راه شیری یافت می شود احاطه شده است.
در 25 آگست 2012، فضاپیمای وویجر 1 ناسا، تغییرات شدیدی در سطح تشعشعات را در فاصله تقریباً 18 میلیارد کیلومتری از خورشید اندازه گیری کرد. پرتوهای کیهانی غیرعادی (پرتوهای کیهانی هستند که در هلیوسفر خارجی گیر افتاده اند)، به یک درصد مقدار قبلی خود افت کرده اند. به طور همزمان پرتوهای کیهانی کهکشانی (تشعشعات کیهانی خارج از منظومه خورشید) به اندازه ای افزایش یافته است که از زمان پرتاب وویجر دیده نشده بود و شدت آنها به مقدار دو برابر حالت پیش رسیده است.
نویسندگان مقاله GRL می گویند: `به نظر می رسد وویجر 1 از ناحیه مدولاسیون خورشیدی خارج شده و وارد ناحیه شده است که ویژگی های طیف هیدروژن و هلیوم آن همان چیزی است که از مواد میان ستاره ای محلی انتظار می رود.`
هرچند وبر می گوید: `دانشمندان همچنان بر سر این موضوع که آیا وویجر 1 واقعاً وارد فضای میان ستاره ای شده یا وارد یک ناحیه مجزا و تعریف نشده ای در ورای منظومه خورشیدی شده است، بحث می کنند`.
وبر می گوید: `به عقیده من این ناحیه خارج از هلیوسفر نرمال است و همه چیزهایی که ما در اینجا اندازه گیری می کنیم متفاوت و جالب است`.
منبع: Science daily
تصویر

  امتیاز: 0.00