منو
 صفحه های تصادفی
برنامه الهی زندگی امام موسی کاظم علیه السلام
مواد قندی طبیعی
حرکت مشروطه خواهان برای فتح تهران
آینده جهان
انتگرال معین
مسعود سعد سلمان
جعفر کذّاب
کانون ریاضی
امام علی علیه السلام از زبان ام سلمه
لهو و لعب و سرگرمی در اسلام
 کاربر Online
1583 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 06 فروردین 1392 [19:01 ]
  استفاده استنت در گرفتگی داخل رگ
 

استفاده استنت در گرفتگی داخل رگ

استنت یک فنر فلزی است که درون رگ‌ باز می‌شود و ضمن برطرف‌کردن گرفتگی داخل رگ آن را باز نگه می‌دارد. این فنر برای همیشه درون رگ باقی می‌ماند تا از بسته‌شدن دوباره رگ در محل قبلی جلوگیری کند.

پاسخ التهابی بدن به استنت چند روز پس از کاشت آن آغاز می شود و ممکن است بیش از یک ماه طول بکشد.

از آنجا که نتایج آنژیوگرافی در نتیجه کاشت استنت ها مطلوب تر است و ضریب اطمینان عمل آنژیو پلاستی نیز افزایش می یابد بنابراین استفاده از این روش در درمان گرفتگی عروق قلبی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

● لخته در استنت
بعضی وقت‌ها، به‌خصوص در سی روز نخستین بعد از کارگذاری استنت، درون استنت که به‌طور معمول از جنس نوعی فولاد یا از جنس کروم و کبالت تهیه می‌شود، خون لخته می‌شود و با وجود این که گرفتگی قبلی برطرف شده ولی پیدایش لخته دوباره راه را بر خون می‌بندد. به عبارت دیگر بیمار دوباره در معرض درد قفس سینه یا حتی سکته قلبی قرار می‌گیرد.

● پیشگیری از لخته در استنت
▪ پوشش روی فلز استنت، یکی از راه‌حل‌هاست. بعضی از استنت‌ها توسط یک لایه خیلی نازک از مواد جلوگیری‌کننده از ایجاد لخته پوشیده شده‌اند. این مواد احتمال بروز لخته را کمتر می‌کنند.

▪ تجویز داروهای ضد لخته خون. پزشکان بعد از کارگذاری استنت به بیمار توصیه می‌کنند، یک یا دو نوع قرص ضد لخته خون را مصرف ‌کند. مدت مصرف این قرص‌ها به‌نظر پزشک و نوع استنت بستگی دارد.

● گرفتگی دوباره استنت
گاهی پیش می‌آید که مدتی بعد از کارگذاری استنت، مثلا یک سال بعد، بیمار دوباره احساس می‌کند که همان علامت‌های قبلی به سراغش آمده است.

بعد از کارگذاری استنت سلول‌های داخل رگ، شروع به تکثیر می‌کنند. به‌طور طبیعی، این سلول‌ها در حدی تولید مثل می‌نمایند که روی فنر فلزی یعنی استنت را بپوشانند ولی همیشه این کار با دقت انجام نمی‌شود. گاهی‌اوقات این سلو‌ل‌های بدن بیش‌تر از حد لازم تکثیر پیدا می‌کنند و خود باعث تنگی دوباره رگ در همان محل استنت می‌شوند.

▪ پس از آزمایش‌های فراوان چنین به‌نظر می‌رسید که با استنت‌های پوشیده شده با برخی از انواع دارو که از تکثیر زیاد از حد سلولی جلوگیری می‌کنند، می‌توان احتمال این تنگی دوباره را کم کرد. در واقع، این استنت‌ها که به استنت‌های دارویی معروف شده‌اند، همان استنت‌های فلزی هستند ولی روی آن با یک لایه پلیمر، به دارو آغشته شده است.

اخیرا نتایج مطالعات انجام شده روی استنت دارویی توسط خود همان پژوهشگران (دکتر استون و دکتر لئون ) نشان داد که در فاصله سال‌های دوم تا چهارم، احتمال ایجاد لخته در استنت‌های دارویی بیشتر از استنت‌های غیر دارویی است.

  امتیاز: 0.00