منو
 کاربر Online
738 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 01 فروردین 1392 [06:28 ]
  پاسخ به سوالات: سال کبیسه و اعتدال بهاری
 

دانش آموزان گرامی ندا قاسمی و فاطمه امیری
با سلام و با آرزوی سالی موفقیت آمیز برای شما
از سوال و نکته بینی دقیق شما دانش پژوهان جوان تشکر می کنم. صحیح این است که زمین به دور خورشید می گردد. گاهی برای اینکه مطلبی در مورد منظومه زمین و خورشید ساده تر بیان شود و راحت تر منتقل شود، به طور موقت، از نظریه بطلمیوسی استفاده می کنیم یا به عبارتی، زمین را ثابت در نظر گرفته و خورشید را در حال گردش به دور آن متصور می شویم. پس همانطور که گفته شد صحیح این است: خورشید همواره، ثابت منظومه شمسی است و زمین و دیگر سیارات به دور آن در حال گردش هستند.
اما پاسخ به سوال شما در مورد نقطه اعتدال بهاری:
ابتدا کره سماوی را در نظر می گیریم و زمین را به طور موقت، در مرکز کره سماوی فرض می کنیم. پس کره سماوی کره ای است با شعاع بی نهایت و زمین در مرکز آن قرار دارد. دایره استوای زمین را در نظر بگیرید. اگر این دایره را در امتداد استوای زمین امتداد دهیم تا کره سماوی را قطع نماید، آنگاه دایره ای در امتداد استوای زمین بر روی کره سماوی نقش می بندد که به آن دایره، استوای سماوی می گوییم. همانطور که قبلا گفتیم، خورشید را در نظر می گیریم که به دور زمین در حال گردش است و به ازای یک سال، یک دور کامل به دور زمین می گردد که شامل 360 درجه می شود. اگر خورشید ردی از خود بر جای بگذارد، یک دایره دیگر هم بر روی کره سماوی تشکیل می شود که مسیر حرکت خورشید در آسمان است و به آن دایرةالبروج می گوییم. پس در کره سماوی دو دایره تشکیل می شود:
1-دایره استوای سماوی که وسعت یافته استوای زمین است.
2- دایره دایرةالبروج که مسیر حرکت خورشید در آسمان می باشد.
این دو دایره را شما در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

تصویر

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید کره سماوی یا Celestial Sphere با دایره مشکی ضخیم مشخص شده است. استوای سماوی یا Celestial Equator با دایره مشکی نازک مشخص شده است. دایرةالبروج یا Ecliptic با دایره آبی رنگ مشخص شده است. این دو دایره در داخل یکدیگر قرار گرفته و با زاویه 23.5 درجه در دو نقطه یکدیگر را قطع می کنند. این دو نقطه یکی اعتدال بهاری یا Vernal Equinox است و نقطه دیگر اعتدال پاییزی یا Autumnal Equinox می باشد. همانطور که در تصویر مشاهده می شود، خورشید بر روی دایره آبی رنگ یا دایرةالبروج به دور زمین در حال گردش می باشد و در یک دور کامل گردش خود به دور زمین، از دو نقطه اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی عبور می کند. این دو نقطه ویژگی های یکسانی را برای زمین به وجود می آورند. مثلا زمین دارای آب و هوایی تقریبا یکسان است و یا طول شبانه روز یکی می شود. در ایران باستان، شروع سال را هنگامی در نظر گرفته بودند که مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری یا Vernal Equinox عبور می کند. البته خورشید پس از عبور از اعتدال بهاری به سمت انقلاب تابستانی و یا Summer Solstice می رود و در 31 خرداد به نقطه انقلاب تابستانی می رسد. زمین در انقلاب تابستانی دارای طولانی ترین روز سال و کوتاهترین شب است. این مسیر به سمت اعتدال پاییزی ادامه دارد و در اول پاییز خورشید از نقطه اعتدال پاییزی عبور می کند. سپس خورشید راهش را به سمت انقلاب زمستانی و یا Winter Solstice ادامه می دهد و در 30 آذر به انقلاب زمستانی می رسد. زمین در انقلاب زمستانی دارای طولانی ترین شب سال و کوتاهترین روز است و نیاکان ما، این شب را به نام شب یلدا نام نهاده اند. پس از این خورشید راه خود را به سمت اعتدال بهاری ادامه می دهد و هنگامی که دوباره مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری عبور می کند، یک بهار از عمر ما گذشته و بهار دیگری آغاز می شود.

  امتیاز: 0.00