منو
 صفحه های تصادفی
تکمیل عقل و اخلاق مردم
معماها و جدول علمی
گریه امام علی علیه السلام برای شهادت در راه خدا
Osmium
فصل
شتاب دهنده‌ ذرات ‏
مراتب ایمان
پی جویی و پتانسیل یابی منابع معدنی و مصالح مناسب در سواحل
تب‌ دره‌
آکمیت
 کاربر Online
995 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 19 اسفند 1391 [20:52 ]
  دنباله دار PANSTARRS
 

دنباله دارها(ستارگان دنباله دار) اجرامی هستند که معمولا از ابر اورت، به دلیل اختلالات گرانشی به سمت منظومه شمسی پرتاب می شوند. آنها در مدارهای بیضوی بسیار کشیده به سمت خورشید می آیند ولی پس از آنکه خورشید را دور زدند به دلیل نیروی گرانش خورشید، مدار آنها کاهش یافته و دیگر به ابر اورت باز نمی گردنند بلکه در مسیرهای کوتاهتری به دور خورشید گردش می کنند. بیشترین جرم دنباله دارها غبار و یخ آب است. آنها صخره هایی در ابعاد مختلف هستند و هنگامی که به نزدیکی خورشید می رسند، یخ آب آنها ذوب شده و به بخار تبدیل می شود. بخار آب قدری از مواد جامد را شسته و به همراه خود از بدنه صخره ای خارج می کند. چون دنباله دار در حال حرکت است، مواد خارج شده در پشت آن تشکیل شده و دنباله یا گیسوی آن را تشکیل می دهد. این گیسو همیشه در جهت مخالف خورشید نسبت به دنباله دار قرار می گیرد. در واقع هسته دنباله دار همیشه در بین و راستای دنباله و خورشید قرار دارد.
دنباله دارها طول عمر طولانی ندارند. آنها در هر بار گردش، مقداری از جرم خود را در فضای اطراف خورشید بر جای می گذارند و در نتیجه کوچک و کوچکتر می شوند تا هنگامی که از بین بروند. گاهی سیاره ای در مقابل دنباله دار قرار می گیرد و دنباله دار پس از برخورد با آن نابود می شود. گاهی نیز مدار دنباله دار بر اثر سایر نیروهای گرانی به شکل سهمی یا هذلولی تغییر یافته و دنباله دار برای همیشه منظومه شمسی را ترک می کند. معمولا دنباله دارها با تلسکوپ قابل رویت هستند ولی گاهی معمولا هر ده سال یکبار، دنباله داری پدیدار می شود که بدون تلسکوپ هم قابل مشاهده است.


دنباله دار C/2011 L PANSTARRS

دنباله دار پان استارز در ژوئن 2011 توسط رصدخانه دانشگاه هاوایی کشف شد. مدار این دنبادار سهمی است و هر علاقه مند به رصد دنباله دارها، احتمالا برای اولین بار و آخرین بار آن را مشاهده کند. این دنباله دار که تا کنون با ابزارهای رصدی قابل مشاهده بود، در نیم کره جنوبی قرار داشت ولی کم کم به سمت نیم کره شمالی در حال حرکت است و به دلیل کم شدن فاصله آن با زمین، با کمی دقت، بدون ابزار رصدی قابل مشاهده است.
این دنباله دار در نزدیکترین فاصله خود با خورشید به حدود 45 هزارکیلومتری خواهد رسید که تقریبا اندازه فاصله تیر از خورشید است. زمان رصد آن به فاصله کمی بعد از غروب خورشید، در حدود سی دقیقه است و سپس غروب می کند. طبق پیش بینی ها احتمالا روشنایی آن به قدر صفر نیز ممکن است برسد.
یکی از شبهای خوب رصد دنباله دار پان استارز که همراه با نشانه ای پس از غروب خورشید و در همان سمت مغرب است، 23 اسفند 1391 برابر با 13 مارچ 2013 و مطابق با اول جمادی الاول و 24 اسفند می باشد. در این شب ها، پان استارز به فاصله کمی از هلال ماه قرار دارد و به توسط نشانه هلال به راحتی قابل مشاهده است. علاقه مندان می توانند با کمی دقت، عکسهای خوبی از آن تهیه کنند.
منبع: NASA

مشاهده پان استارز در 22 و 23 اسفند اس91


تصویرتصاویر ثبت شده از پان استارز در استرالیای غربی


تصویر


تصویر

  امتیاز: 0.00