منو
 کاربر Online
686 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 18 اسفند 1391 [03:59 ]
  همسایه دو قلوی خورشید: لایه سرد در اتمسفر آلفا سنتوری Alpha Centauri A) A)
 

رصدخانه فضایی هرشل سازمان فضایی اروپا، لایه ای خنک را در اتمسفر آلفا سنتوری A آشکار کرده است و این اولین باری است که چنین چیزی در ستاره ای به جز خورشید مشاهده می شود. این کشف نه تنها برای درک فعالیت خورشید مهم است بلکه می تواند به کشف سیستم های پیش سیاره ای که در اطراف ستارگان دیگر هستند نیز کمک کند.
نزدیکترین همسایگان به خورشید، سه ستاره آلفا سنتوری (پراکسیما سنتوری، آلفا سنتوری AB) هستند. اخیراً نام آلفا سنتوری B به دلیل کشف سیاره ای به جرم زمین که به دور آن در گردش است در خبرها دیده می شود. اما آلفا سنتوری A هم برای اخترشناسان بسیار مهم است، چون در جرم، دما، ترکیبات شیمیایی و سن، تقریباً دو قلوی خورشید است و این موضوع یک آزمایشگاه طبیعی ایده آل (مطلوب) را برای مقایسه مشخصات این دو ستاره فراهم می کند.
یکی از موارد عجیب در علم خورشیدی این است که دمای لایه نازک خارجی اتمسفر خورشید (کرونا ``Corona``یا تاج) به میلیونها درجه می رسد در حالی که دمای سطح مرئی خورشید تنها چیزی حدود 6000 درجه سلسیوس است. حتی عجیب تر اینکه در فاصله میان این دو لایه، تنها چند صد کیلومتر بالای سطح مرئی خورشید در بخشی از اتمسفر که کرومسفر (Chromosphere) نامیده می شود دما به مقدار مینیمم 4000 درجه سلسیوس می رسد.
هر دو لایه در طول گرفت کامل خورشیدی قابل مشاهده هستند، زمانی که ماه برای مدت کوتاهی چهره درخشان خورشید را می پوشاند، کرومسفر به صورت حلقه صورتی_قرمز در اطراف خورشید دیده می شود در حالی که کانال های پلاسمای کرونا به رنگ سفید شبه مانند دیده شده و میلیون های کیلومتر به سمت بیرون گسترده هستند.
گرم شدن اتمسفر خورشید برای سالها به صورت معما بوده است. اما این موضوع احتمالاً به پیچ و تاب خوردن و قفل شدن (snapping) خطوط میدان مغناطیسی است که انرژی را از اتمسفر به صورت طوفانهای خورشیدی به فضای بیرون می فرستد.
اکنون با استفاده از هرشل، آلفا سنتوری A در نور فروسرخ دور بررسی شده و نتایج به دست آمده با مدل های کامپیوتری اتمسفر ستاره مقایسه می شود. دانشمندان با استفاده از این نتایج برای نخستین بار موفق به کشف لایه ای خنک (مانند آنچه در خورشید مشاهده می شود) در اتمسفر ستاره دیگری شده اند.
رنه لیزیو (René Liseau) از رصدخانه فضایی اونسالا ی سوئد می گوید: `تا کنون بررسی این ساختارها به خورشید محدود بود اما حالا ما به وضوح نشانه ای از لایه وارونگی دما را در آلفا سنتوری A می بینیم.`
`با انجام رصدهای دقیق بر روی ستارگان مختلف می توانیم راز لایه های اتمسفری ستارگان را کشف کنیم.`

منبع : Science dailyتصویر

  امتیاز: 0.00