منو
 کاربر Online
355 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 13 اسفند 1391 [10:04 ]
  آیا اخترشناسان، تولد یک سیاره غول پیکر را مشاهده کرده اند؟
 

ستاره شناسان به کمک تلسکوپ بسیار بزرگ ESO موفق به کشف چیزی شده اند که احتمالاً اولین مشاهده مستقیم از شکل گیری یک سیاره است که هنوز در میان دیسک ضخیمی از گاز و غبار قرار دارد. تأیید این کشف، درک ما را از چگونگی شکل گیری سیارات تا حد زیادی بهبود می بخشد و به اخترشناسان اجازه می دهد تا تئوری های فعلی را بر روی یک هدف قابل مشاهده آزمایش کنند.
یک تیم بین المللی از اخترشناسان به سرپرستی ساشا کوانز (Sascha Quanz) دیسک گاز و غباری را که ستاره جوانی به نام HD 100546 (در فاصله 335 سال نوری از زمین) را احاطه کرده است مورد مطالعه قرار داده اند و از کشف چیزی که به نظر می رسد یک سیاره در حال شکل گیری است شگفت زده شدند. این سیاره باید سیاره ای گازی شبیه به مشتری باشد.
ساشا کوانز می گوید: `پیدایش سیارات موضوعی است که تا کنون به کمک شبیه سازی های کامپیوتری مورد بررسی قرار می گرفته است اما اگر کشف جدید ما واقعاً یک سیاره در حال شکل گیری باشد، اخترشناسان برای اولین بار می توانند فرایند تشکیل سیاره و برهم کنش های یک سیاره در حال شکل گیری با محل تولدش را به طور عملی مورد مطالعه قرار دهند.`
طبق بررسی هایی که اخترشناسان پیش تر بر روی ستاره HD 100546 انجام داده اند، گفته می شود که سیاره بزرگی در فاصله ای معادل 6 برابر فاصله زمین تا خورشید، به دور این ستاره می گردد. جرم تازه کشف شده که تصور می شود یک سیاره است در فاصله ای 10 برابر دورتر و در نواحی خارجی این منظومه قرار دارد.
طبق نظریه های فعلی، سیارات غول پیکر با گیر انداختن گاز و غباری که بعد از شکل گیری یک ستاره باقی می ماند رشد می کنند. اخترشناسان در تصاویر جدیدی که از دیسک چرخان ستاره HD 100546 تهیه شده است چندین ویژگی را کشف کرده اند که فرضیه پیش سیاره را تأیید می کند. ساختارهایی در دیسک چرخانی که ستاره را احاطه کرده است (در نزدیکی محلی که پیش سیاره کشف شده) می تواند ناشی از بر هم کنش های میان سیاره و دیسک باشد. همچنین علایمی وجود دارد که نشان می دهد محیط اطراف پیش سیاره به صورت بالقوه در اثر فرایند شکل گیری، گرم می شود.
هرچند پیش سیاره محتمل ترین توضیح برای این مشاهدات است اما برای اطمینان از وجود سیاره و رد فرضیات دیگر، مشاهدات بیشتری باید انجام گیرد. از جمله توضیحات دیگر می توان به وجود منبعی در پس زمینه اشاره کرد که سیگنال های کشف شده، ناشی از آن است (هرچند احتمال آن بسیار کم است). این احتمال هم وجود دارد که جرم تازه کشف شده نه یک پیش سیاره بلکه یک سیاره کامل باشد که از مکان اصلی خود در نزدیکی ستاره به محل کنونی اش پرتاب شده است.
برای نتیجه گیری صحیح، باید مطالعات بیشتری بر روی این جرم انجام گیرد.
منبع : Sciencedailyتصویر

  امتیاز: 0.00