منو
 صفحه های تصادفی
Niobium
روابط ایران و روسیه در عهد فتحعلیشاه
معمای چرخ گاری
کالری
گزنه
بیوشیمی گیاهی
کاربرد طیف سنجی HECTOR در رزونانس مغناطیسی هسته‌ای
ناحیه اروپ سیبری
شهر و ده از دیدگاه جامعه شناسان
عمرو بن جموح
 کاربر Online
196 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  یکشنبه 15 بهمن 1391 [18:20 ]
  دلایل ایجاد قولنج و درمان آن
 

دلایل ایجاد قولنج و درمان آن

در گذشته، به درد و کشيدگي در هر قسمت از بدن قولنج مي گفتند، اما چيزي که امروزه بيشتر به کار مي رود `قولنج عضلاني` است.

البته علت قولنج عضلاني،گرفتگي و اسپاسم ناگهاني و دردناک گروهي از عضلات بدن است.

- عضلاتي که بيشتر دچار اين حالت مي شوند، عضلات اطراف ستون مهره ها و عضلات گردن هستند. در اين حالت عضله نسبت به لمس دردناک و حساس مي شود و فرد نمي تواند مثل قبل، بدن خود را حرکت دهد.

- اسپاسم هاي عضلاني مي توانند به علت کم آبي پس از انجام ورزش هاي سنگين، استفاده زياد و طولاني مدت از عضلات، آسيب هاي جسمي و همچنين کمبود بعضي مواد معدني مثل منيزيم و کلسيم رخ دهند. علاوه بر اين، اسپاسم عضلاني مي تواند نشانه اي از يک بيماري اعصاب و روان باشد، مخصوصا اگر به طور متناوب و در شرايط خاص تکرار شود.

- شکستن مفاصل طبق عادت، که با تحت کشش قرار دادن مفاصل همراه است، بافت هاي اطراف مفصل مانند عضلات، رباط ها و تاندون ها آسيب مي بينند و در نتيجه در طولاني مدت امکان انجام حرکات ظريف از فرد سلب مي شود. حتی ممکن است نهايتا موجب آرتريت آن ها شود.

درمان:
- در هر حال ، اغلب گرفتگي هاي عضلاني با انجام حرکات کششي برطرف مي شوند و نيازي به مصرف دارو نيست.

- اگر پس از انجام حرکات ورزشي سنگين و طولاني مدت، دچار گرفتگي عضلاني شده ايد، مهم ترين علت، به هم ريختن تنظيم آب و املاح بدن شما است. بهتر است فورا مايعات و املاح از دست رفته ي بدن خود را با نوشيدن مايعات مفيد جايگزين نماييد.

- همچنين ماساژ ناحيه اي که دچار اسپاسم شده است يا گذاشتن کيسه يخ نيز مي تواند موثر باشد.

- استفاده از داروهاي ضد التهاب و شل کننده هاي موضعي عضلاني معمولا آخرين اقدامي است که مي توان در خانه انجام داد، هر چند که بهتر است براي اولين بار توسط پزشک توصيه شده باشند. در هر صورت استفاده از پمادهاي موضعي سالسيلات و پيروکسيکام مي توانند در اين شرايط موثر واقع شوند.

  امتیاز: 0.00