منو
 کاربر Online
1010 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 29 دی 1391 [10:55 ]
  تابش فروسرخ پس از توقف یک اتومبیل
 

تابش فروسرخ پس از توقف یک اتومبیل


تابش انتقال گرما توسط موج‌های الکترومغناطیسی نظیر تابش نور مرئی ، فروسرخ و فرابنفش است. همه گرمی نور خورشید و گرمای شدید از یک کباب‌پز زغال چوب یا زغال سنگ داخل بخاری را حس کرده‌اند. بیش‌تر گرمای حاصل از این اجسام خیلی گرم نه به وسیله‌ی رسانش یا همرفت در هوای مابین ، بلکه به وسیله‌ی تابش به ما می‌رسند. این انتقال گرما حتی اگر هیچ چیز جز خلأ میان ما و چشمه‌ی گرما نباشد اتفاق می‌افتد.

هر کس ، حتی در دماهای معمولی. انرژی به شکل تابش الکترومغناطیسی گسیل می‌کند. در دماهای معمولی ، مثلاً ، تقریباً تمام انرژی توسط موج‌های فروسرخ ، با طول موج‌هایی بسیار بزرگ‌تر از طول موج‌های نور مرئی حمل می‌شود .

وقتی دما بالا رود ، طول موج‌ها به مقدارهای کوچک‌تر انتقال می‌یابند. در یک جسم بقدر کافی تابش مرئی گسیل می‌کند و خود درخشان می‌شود و `قرمز ـ داغ` به نظر می‌آید ، حتی اگر در این دما بیش‌تر انرژی به وسیله موج‌های فروسرخ حمل شوند. در ، دمای رشته‌ی یک لامپ التهابی ، تابش شامل نور مرئی کافی است و جسم `سفید ـ داغ` به نظر می‌رسد.

آهنگ تابش انرژی از یک سطح با مساحت سطح متناسب است. این آهنگ با دما به سرعت افزایش می‌یابد و به توان چهارم دمای مطلق (کلوین) بستگی دارد. این آهنگ به طبیعت سطح نیز بستگی دارد ، این بستگی با کمیت به نام گسیلندگی توصیف می‌شود.

عکس زیر فروسرخ با رنگ غیرواقعی تابش گسیل شده توسط بخش‌های مختلف یک اتومبیل را پس از توقف نشان می‌دهد. شدیدترین گسیل (که رنگ قرمر پیدا می‌کند) از گرم‌ترین ناحیه‌های اتومبیل می‌آیند ، در حالی که گسیل خیلی کم مربوط به بدنه ی سرد است.

تصویر

  امتیاز: 0.00