منو
 صفحه های تصادفی
ثواب گریستن بر امام حسین علیه السلام
botulism
پیروزی در باخت
پیتریازیس روزه آ
امام حسین علیه السلام و ارسال نامه برای کوفیان
انرژی مگنوهیدرودینامیکی
پیش به سوی صنعت
حمله خواب
امام باقر علیه السلام و استدلال بر اینکه حسنین فرزندان پیامبرند
ابوالقاسم علی بن ابوجعفر میکال
 کاربر Online
1126 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 29 دی 1391 [10:39 ]
  اتلاف انرژی در نوسان های میرا
 

اتلاف انرژی در نوسان های میرا

سامانه‌های نوسانی آرمانی شده‌ای بدون اصطکاک اند. در چنین سامانه‌هایی نیروهای ناپایستاری وجود ندارند ، انرژی مکانیکی کل ثابت است و مجموعه سامانه برای همیشه و بدون کاهش دامنه به طور پیوسته در حرکت نوسانی است.

با وجود این همه‌ی سامانه‌های واقعی همواره نیروهایی اتلافی دارند و نوسان‌ها با گذشت زمان از بین می‌روند مگر این که انرژی مکانیکی تلف شده را جایگزین کنیم.. ساعت آونگ‌دار مکانیکی به طور پیوسته کار می‌کند زیرا انرژی پتانسیل ذخیره شده در فنر یا وزنه‌ی آویزان ، انرژی مکانیکی تلف شده به دلیل اصطکاک در محور چرخش و چرخ‌دنده‌ها را جبران می‌کند. اما سرانجام فنر فرسوده می‌شود یا وزنه‌ها به انتهای مسیرشان می‌رسند. به این ترتیب دیگر انرژی موجود نیست و دامنه‌ی نوسان‌های آونگ کاهش می‌یابد و آونگ باز می‌ایستد.

کاهش دامنه به دلیل نیروهای اتلافی میرایی و حرکت نظیر آن نوسان میرا نامیده می‌شود. شکل زیر ساده‌ترین حالت برای بررسی این حرکت نوسانگر هماهنگ ساده با یک نیروی میران اصطکاکی است که به طور مستقیم با سرعت جسم نوسان کننده متناسب است.

تصویر

  امتیاز: 0.00