منو
 صفحه های تصادفی
تیره چنار
امی
حاکم حسکانی نیشابوری
ترکیبات خوشه‌ای
زندگینامه اینار هرتزپرونگ
زیرخانواده زبان های ژرمانی
لاک ناخن
ذریه پیامبر
دوستی ودشمنی برای خدا
مهندسی رودخانه در پل سازی
 کاربر Online
715 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 22 دی 1391 [06:10 ]
  سوال مجدد در مورد ادامه فعالیت در نجوم- پاسخ
 

با سلام خدمت شما دانش آموز گرامی
چنانچه بخواهید علم نجوم را به صورت دانشگاهی دنبال کنید، یکی از راه های آن موفقیت در المپیاد دانش آموزی نجوم است و حتما بایستی با توجه به بخشنامه مرکز ملی استعدادهای درخشان و پژوهشگران جوان به شماره 207342 مورخ 29/12/1391 ( می توانید از مدیر هر مدرسه متوسطه ای که در آنجا تحصیل می کنید، این بخشنامه را دریافت کنید- همچنین در صفحه اصلی سایت رشد این بخشنامه به طور کامل موجود است ) در دبیرستان در رشته ریاضی فیزیک تحصیل کنید. دانش آموزان موفق در المپیاد، طبق بخشنامه فوق از کنکور سراسری معاف بوده و می توانند دوره کارشناسی خود را، فیزیک که مقدمه نجوم حرفه ای می باشد، انتخاب نمایند.
قسمتی از این بخشنامه که به شرایط شرکت کنندگان در اولین مرحله المپیاد اشاره دارد، در زیر برای شما آورده می شود.


تصویر

همانطور که مشاهده می کنید، در آخرین ردیف جدول که مربوط به نجوم و اختر فیزیک است، دانش آموزان سال دوم ریاضی فیزیک و سال سوم ریاضی فیزیک، می توانند در آزمون المپیاد شرکت نمایند.
یکی دیگر از راه های فراگیری علم نجوم به صورت حرفه ای، معمولا گرفتن لیسانس فیزیک می باشد. البته در اینجا دیگر نیازی به اینکه در دبیرستان فقط در رشته ریاضی فیزیک تحصیل کنید نمی باشد بلکه با توجه به دفترچه شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها، از سایر رشته ها نیز می توانید برای دوره لیسانس فیزیک اقدام کنید و دوره کارشناسی ارشد را در رشته اختر فیزیک و سپس در دوره دکترای نجوم ادامه تحصیل دهید.
لازم به ذکر است که دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه از چند سال قبل اقدام به ارائه رشته ای با عنوان: فیزیک نجوم(اختر شناسی) در سطح لیسانس نموده است. برای اطلاع از نوع مدرک دیپلم برای ورود به این رشته می توانید اطلاعاعات لازم را از این دانشگاه کسب نمایید.
اما چنانچه بخواهید نجوم را به صورت آماتوری فرا گیرید، دیگر نیازی به تحصیل در رشته خاصی نمی باشید. از مقطع ابتدایی تا مقطع متوسطه می توانید نجوم را در گروه های علمی پژوهش سراهای دانش آموزی سراسر کشور فرا گیرید.

  امتیاز: 0.00