منو
 صفحه های تصادفی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی
میمون پوزه دار دم حلقه ای
فایده‌های خواب
کهیر
هجوم به خانه فاطمه علیها سلام و ضرب تازیانه
نشاسته
نامه پیامبر اکرم به خسرو پرویز، پادشاه ایران
سودالیت
الکترولیت
امام رضا و پیشگویی شهادت امام جواد علیهماالسلام
 کاربر Online
448 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 21 دی 1391 [19:32 ]
  نیرو و بر هم کنش‌ها
 

نیرو و بر هم کنش‌ها

در زبان روزمره نیرو عبارت است از هل دادن یا کشیدن. در تعریفی بهتر نیرو عبارت است از بر هم کنش بین دو جسم ، یا بین یک جسم و محیط اطراف آن .

به همین دلیل است که همواره از نیرویی که یک جسم بر جسم دیگر وارد می‌کند سخن می‌گوییم. هنگامی که اتومبیلی را که در برف گیر کرده هل می‌دهید نیرویی به اتومبیل وارد می‌کنید ؛ یک کابل فولادی به تیرآهنی که در یک محوطه‌ی ساختمانی بالا کشیده می‌‌شود نیرو وارد می‌کند ؛ و مثال‌های دیگر.

هنگامی که نیرویی متضمن تماس مستقیم بین دو جسم باشد ، مانند هل دادن یا کشیدن یک جسم با دست ، آن نیرو را نیروی تماسی می‌نامیم. شکل‌های زیر سه نوع متداول نیروهای تماسی را نشان می‌دهند. علاوه بر نیروهای تماسی ، نیروهای بلند بردی نیز وجود دارند که حتی وقتی اجسام توسط فضای خالی از یک‌‌دیگر جدا شده باشند نیز عمل می‌کنند.

نیروی بین دو آهن‌ربا نمونه‌ای از یک نیروی بلند برد است ، همین طور نیروی گرانش ؛ زمین یک جسم رها شده را حتی اگر هیچ تماس مستقیمی بین آن‌ها نباشد به سمت خود می‌کشد. نیروی گرانشی که زمین بر بدن شما وارد می‌کند وزن شما نامیده می‌شود.

تصویر

  امتیاز: 0.00