منو
 صفحه های تصادفی
خواص خطوط میدان الکتریکی
دید مطمئن در ذن
عوامل عدم تأسیس بانک ملی در مشروطه
اتمام حجت امام علی علیه السلام در جنگ جمل
گراف چرخ
بعد چهارم
انفجارهای اولیه هسته‌ای
وزن مخصوص عسل
تنظیم بیان ژن در پروکایوتها
امام غایب مانند خورشید پشت ابر
 کاربر Online
718 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 19 دی 1391 [06:42 ]
  اوره خون:
 

اوره خون:

واکنشهای مختلفی که در داخل سلول انجام می‌گیرد به تشکیل ترکیبات زاید در سلول منتهی می‌شود. مصرف پروتئین ها و گوارش آنها ، منجر به تشکیل ترکیبات نیتروژن‌دار در سلول می شود.

راه های دفع نیترو ژن در مو جود ا ت زنده:
در جانوران مختلف ، نیتروژن به یکی از سه شکل اصلی زیر ترشح می‌شود.
- اکثر موجودات آبزی نیتروژن را به صورت آمونیاک (NH3) آزاد می‌سازنند. آمونیاک ترکیبی بسیار سمی است ولی به علت محلول بودن در آب سمیت آن برای موجود زنده کاهش می‌یابد.

- پرندگان و برخی از خزندگان نیتروژن را به صورت اسید اوریک ترشح می‌کنند. اسید اوریک سمی نیست ولی در آب نامحلول است و به همین دلیل به صورت بلور، دفع می‌شود.

- سایر موجودات ، نیتروژن را به صورت اوره به خارج ترشح می‌کنند اوره نسبت به آمونیاک سمیت کمتری دارد و در آب نیز حل می‌شود. خون مواد نیتروژن‌دار مثل اوره و اسید اوریک را می‌گیرد و در حین گردش در بدن همواره از کلیه‌ها می‌گذرد. در کلیه‌ها مواد نیتروژن‌دار زاید آب اضافی و مواد دفعی دیگر از خون گرفته شده و به خارج دفع می‌گردد.
غلظت اوره در پلاسمای خون ۰٫۰۳ و مقدار آن را در ادرار ۲ درصد است.

- افراد مبتلا به نقص ژنتیکی در هر کدام از آنزیم های شرکت کننده در تولید اوره ، نمی‌توانند غذاهای غنی از پروتئین را تحمل کنند. اسیدهای آمینه‌ای که خورده می‌شوند، در کبد دِآمینه شده و تولید آمونیاکی می‌کنند که نمی‌تواند به اوره تبدیل و در گردش خون منتقل گردد. (آمونیاک شدیدا سمی است)

- مبتلایان به نارسایی حاد کلیه وقتی سطح نیتروژن ، اوره سرم (SUN) آنها به ۱۰۰ – ۷۰ میلیگرم در دسی‌لیتر می‌رسد، دیالیز شروع می‌شود.

- آثار سمی افزایش مواد نیتروژنی و دیگر مواد زاید در خون، وضعیت عقلانی و روانی این بیماران را تغییر می دهد و عاقبت دچار گیجی شده و نهایتا به اغما می‌روند.

  امتیاز: 0.00