منو
 کاربر Online
1321 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 15 دی 1391 [14:33 ]
  کهکشان NGC1277، در حال حاضر بزرگترین سیاه چاله را دارد
 

تصور می شود که در قلب بیشتر کهکشان های مارپیچی یک سیاهچاله ابر پر جرم وجود دارد که طبق تعریف، حاوی جرم زیادی به اندازه صدها میلیون یا حتی میلیاردها برابر جرم خورشید است و در ناحیه ای قرار گرفته که در داخل مدارهای سیارات جا می گیرد. حتی کهکشان راه شیری ما هم یک سیاه چاله ابر پر جرم (SMBH) مرکزی دارد که Sgr A* نامیده می شود و جرمی معادل 4.1 میلیون برابر جرم خورشید دارد.
حالا اخترشناسان به کمک تلسکوپ هابی ابرلی (Hobby-Eberly) موفق به کشف چیزی شده اند که ظاهراً پرجرم ترین SMBH ای است که تا کنون یافت شده است، این سیاهچاله عظیم با جرمی معادل 17 میلیارد برابر جرم خورشید در قلب کهکشان NGC1277 جای دارد.
این کهکشان که در فاصله 220 میلیون سال نوری از ما و در صورت فلکی برساووش قرار دارد، تنها یک دهم کهکشان راه شیری است، اما به نوعی سنگین ترین سیاهچاله را در خود جای داده است. با مقایسه جرم کهکشان و این سیاهچاله معلوم می شود که سیاهچاله 14% جرم کل کهکشان را به خود اختصاص داده است در صورتی که این رقم به طور معمول 0.1% است. کارل گبهارت (Carl Gebhart) از دانشگاه تگزاس می گوید: `این کهکشان واقعاً عجیب است، تقریباً تمام آن سیاهچاله است. این می تواند اولین جرم از رده جدیدی از سیستم کهکشان_ سیاهچاله باشد`.
اندازه افق رویداد این سیاهچاله 11 برابر قطر مدار نپتون (300 واحد نجومی) تخمین زده شده است.
گبهارت می گوید: `جرم این سیاهچاله بسیار بیشتر از مقدار مورد انتظار است و کشف آن ما را به این سمت سوق می دهد که فرایند فیزیکی متفاوتی در چگونگی رشد سیاهچاله های کهکشانهای بسیار پر جرم دخیل است` .

ترجمه شده از سایت: Universetodayتصویر


تصویر

  امتیاز: 0.00