منو
 کاربر Online
605 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 30 آذر 1391 [13:25 ]
  فرايند بي‌دررو و ویژگی های آن
 

فرايند بي‌دررو و ویژگی های آن

در فرايند بي‌در‌رو بنا به تعريف گرما به داخل يا خارج از يك دستگاه انتقال نمي‌يابد ، يعني Q=0. براي جلوگيري از شارش گرما مي‌توانيم يا ديواره‌ي دستگاه را با ماده‌اي به طور گرمايي عايق‌بندي كنيم يا فرايند را چنان سريع انجام دهيم كه زمان كافي براي شارش قابل ملاحظه‌ي گرما وجود نداشته باشد.

از قانون اول براي هر فرايند بي‌دررو، وقتي دستگاهي به طور بي‌دررو منبسط شود ، W مثبت است (دستگاه روي محيط اطرافش كار انجام مي‌دهد) ، در نتيجه تغییر انرژی درونی منفي است و انرژي دروني كاهش مي‌يابد.

وقتي دستگاهي به طور بي‌دررو متراكم شود ، W منفي است (روي دستگاه توسط محيط اطرافش كار انجام مي‌شود) و U افزايش مي‌يابد. در بسياري (اما نه همه‌ي) دستگاه‌ها افزايش انرژي دروني با افزايش دما و كاهش در انرژي دروني با افت دما همراه است .

ضربه‌ي تراكم در موتورهاي درونسوز تقريباً يك فرايند بي‌درروست. وقتي آميزه‌ي هوا ـ سوخت در استوانه متراكم شود دما افزايش مي‌يابد. انبساط گاز حاصل از سوخت سوزانده شده در طي ضربه‌ي قدرت نيز تقريباً انبساط بي‌دررو و با افت دما همراه است.

  امتیاز: 0.00