منو
 کاربر Online
837 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 21 آذر 1391 [11:39 ]
  بارش شهابی جوزایی یا ( GEMINI ) یا صورت فلکی دوپیکر
 

بارش شهابی هنگامی پدید می آید که کره زمین از میان توده باقی مانده یک دنباله دار عبور کند. دنباله دارها اجرامی هستنند که از فاصله دوری به نام ابر اورت به سمت خورشید می آیند. آنها دارای مدار بیضی بسیار کشیده ای هستند و خورشید در یکی از کانونهای آن قرار دارد. هنگامی که این صخره ها ( کوه های یخی کثیف ) به خورشید نزدیک می شوند، آب در اثر حرارت خورشید به جوش آمده و مقداری از مواد جامد را نیز شسته و در پشت صخره سنگی دنباله تشکیل می شود. این دنباله که از مواد جامد نیز تشکیل شده است پس از عبور دنباله دار در فضا بر جای می ماند. گاهی مواقع، هنگامی که زمین به دور خورشید می گردد، از توده بر جای مانده از یک دنباله دار عبور می کند. هنکامی که جو زمین با مواد جامد برخورد می کند، بارش شهابی به وجود می آید. معمولا این برخورد در یکی از صورتهای فلکی آسمان رویت می شود و بارش به نام همان صورت فلکی نام گذاری می شود.
اما عامل بارش شهابی جوزایی ( صورت فلکی دو پیکر )، دنباله دار نیست بلکه سیارکی به نام فایتون است. قطر این سیارک حدود 5 کیلومتر است و در سال 1362 توسط سیمون گرین و جان دیویس با استفاده از ماهواره فرو سرخ IRAS کشف شد. قابل ذکر است که به نظر دانشمندان، فایتون نوعی جرم به نام دنباله دار خاموش است و تولید شهاب ها از این اجرام هنوز در پرده ای از ابهام قرار دارد.
بارش شهابی جوزایی معمولا از 16 آذر شروع می شود و تا 27 آذر ادامه دارد. اما اوج این بارش، در شب 23 آذر می باشد.
از جمله فعالیتهایی که در رصد بارش شهابی می توان انجام داد، محاسبه ZHR
(Zenithal Hourly Rate ) می باشد. ZHR نرخ ساعتی شهابها است که دقیق محاسبه شده باشد.
برای محاسبه ZHR از فرمول زیر استفاده می کنیم:


تصویر

که درآن:
HR : تعداد شهابهای دیده شده در یک ساعت است. البته باید به این نکته توجه کنیم که این تعداد شامل شهابهای پراکنده نمی باشد.
r : مقداری ثابت است که برای بارش شهابی جوزایی 2.6 می باشد.
6.5: حد قدر آسمان است که معمولا است.
:LMقدر محل رصد است.
:sinA ارتفاع کانون بارش است.


تصویر

  امتیاز: 0.00