منو
 کاربر Online
682 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 21 آذر 1391 [06:05 ]
  سرماخوردگی و آنفلوآنزا از بیماری‌های فصل پاییز و زمستان
 

سرماخوردگی و آنفلوآنزا از بیماری‌های فصل پاییز و زمستان

برخی بیماری‌ها در فصل‌های خاصی از سال شیوع بیشتری دارند. سرماخوردگی، سینوزیت، آنفلوآنزا و عفونت‌های ویروسی از بیماری‌های شایع در فصل پاییز و زمستان هستند.

علائم سرماخوردگی به دو صورت تنفسی و گوارشی بروز می‌کند و گاهی اوقات هم سیستم تنفسی و هم گوارشی را با هم درگیر می‌کند. دل‌درد، اسهال و استفراغ از علائم گوارشی و سرفه، تنگی‌نفس و تب و لرز از علائم تنفسی این بیماری ویروسی است.

سرماخوردگی واگیردار است و از طریق هوا، آب و غذا به فرد دیگری منتقل می‌شود.
این بیماری ویروسی، با استراحت کافی در منزل و خوردن غذاهای گرم مانند انواع سوپ‌های مقوی بهبود می‌یابد.

آنفلوآنزا نیز نوع دیگری از عفونت‌های تنفسی است که با تب و دردهای عضلانی شدید همراه است و به آن سرماخوردگی حاد عفونی هم گفته می‌شود. آنفلوآنزا با تب و لرز شدید همراه است .

بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که هوای سرد باعث سرماخوردگی یا آنفلوآنزا نمی شود، گرچه سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان شیوع بیشتری دارند، اما این امر بیشتر ناشی از محبوس‌شدن در فضاهای بسته است. ویروس‌ها در هوای خشک، گرم و محیط‌های بسته که هوا به خوبی در آن جریان ندارد، بیشتر پخش می‌شوند و احتمال تماس مستقیم با میکروب‌ها بیشتر است. به علاوه سیستم‌های گرماده، مخاط را که دفاع طبیعی بدن در مقابل ویروس‌هاست، خشک می‌کند.

ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند پس برای برخورداری از دستگاه ایمنی قوی‌تر به ویژه در فصل زمستان، با داشتن یک رژیم غذایی سالم و متنوع، خواب کافی و انجام ورزش، بدن را در مقابل بیماری‌ها مقاوم ‌کنید.

  امتیاز: 0.00