منو
 صفحه های تصادفی
قانونهای پیشرفت ریاضیات
شنیدنیهایی از کشاورزی در آمریکای باستان
پرسشنامه تحقیقاتی
آیات قرآنی مربوط به امام حسن علیه السلام
رفتار اجتماعی
اصول رشد در مکتب اسلام
مفهوم اگزیستانسیالیسم و بنیانگزاران آن
دانیل هیلیس
کودهای عناصر کم مصرف
رشته تاسیسات حرارتی و برودتی
 کاربر Online
276 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  دوشنبه 20 آذر 1391 [17:37 ]
  Rss و Xml جیست؟
 

Xml چیست ؟
• XML برای شرح و بیان اطلاعات طراحی شده است.
• HTML برای نمایش اطلاعات و برای تمرکز روی چگونگی دیده شدن اطلاعات طراحی شده است.

قبل از ادامه این بحث، شما باید مقداری درک پایه ای از موارد زیر داشته باشید:
• WWW,HTML و اساس ساخت صفحات وب
• زبانهای اسکریپت وب مانند JavaScript , VBScript

XMLچیست؟
• XML برگرفته شده از کلمات Extensible Markup Language است.
• XML یک Markup Language مانند HTML است.
• tag (برچسب) های XML از قبل تعریف شده نیستند، شما خودتان باید آنها را تعریف کنید.
• XML از یک (Document Type Definition) DTD برای شرح اطلاعات استفاده میکند.
• XML با یک DTD طراحی میشود تا خود-توصیف باشد.

تفاوت اصلی بین XML و HTML
• XML برای حمل اطلاعات طراحی شده است.
• XML یک جایگزین برای HTML نیست.
• XML و HTML برای هدفهای مختلفی طراحی شده اند.
• HTML برای نمایش اطلاعات و XML برای شرح و حمل و نقل اطلاعات است.

XML کاری انجام نمیدهد!
شاید این موضوع برای درک کردن کمی مشکل باشد، اما XML کاری انجام نمیدهد. XML ساخته نشده تا کاری انجام دهد. XML به عنوان یک راه برای سازماندهی کردن، ذخیره کردن و فرستادن اطلاعات ساخته شده است.
یادداشت یک سرباره (header) و یک بدنه اصلی پیغام دارد، همچنین اطلاعات فرستنده و گیرنده را هم در بر دارد. اما هنوز این سند XML کاری انجام نمیدهد. آن فقط اطلاعات محضی است که در برچسبهای XML قرار گرفته است.

XML آزاد و قابل گسترش
• برچسبهای XML از قبل تعریف شده نیستند، شما باید برچسبها را خودتان درست کنید.
• برچسبهایی که در HTML بکار میروند از پیش تعریف شده هستند و مؤلف سندهای HTML فقط میتواند از برچسبهای تعریف شده در HTML استاندارد استفاده کند ( مانند و).
• XML به مؤلف اجازه میدهد تا برچسبهای خود و ساختار آنها را تعریف کند.
• برچسبهای مثال بالا ( مانند و) در XML استاندارد تعریف شده نیستند، این برچسبها توسط مؤلف سند XML تعریف شده اند.

XML یک مکمل برای HTML
• XML یک جایگزین برای HTML نیست.
• درک اینکه XML یک جایگزین برای HTML نیست خیلی مهم است.
• در آینده گسترش وب احتمال داده میشود که XML برای شرح اطلاعات به کار خواهد رفت،درحالیکه که HTML برای فرمت و نمایش اطلاعات به کار خواهد رفت.
• شاید این بهترین تعریف از XML باشد: ابزاری مستقل از سخت افزار و نرم افزار برای انتقال اطلاعات است.

XML میتواند اطلاعات را از HTML جدا کند
• با XML اطلاعات شما در خارج از HTML ذخیره میشود.
• هنگامی که HTML برای نمایش اطلاعات استفاده میشود، اطلاعات در درون HTML ذخیره شده است. با XML اطلاعات میتواند در فایلهای جدای XML ذخیره شود. در این روش شما میتوانید HTML را به عنوان لایه ای روی اطلاعات و برای نمایش آنها فرض کنید و مطمئن باشید که تغییر در اطلاعات لایه های زیرین احتیاج به تغییر HTML شما نخواهد داشت.

برای داد و ستد اطلاعات
با XML اطلاعات میتواند بین سیستم های ناسازگار داد و ستد شود.
در دنیای واقعی، سیستم های کامپیوتری و بانک های اطلاعاتی شامل اطلاعات در فرمت های ناسازگار هستند. یکی از وقت گیرترین چالش ها برای گسترش دهندگان، انتقال اطلاعات بین چنین سیستمهایی شده است.

XML و B2B
با استفاده از XML اطلاعات تجاری می تواند روی اینترنت داد و ستد شود. در آینده ای نزدیک باید منتظر شندن خبرهای بیشتری از XML و B2B(Business to Business) باشیم.
XML می رود تا زبان اصلی برای داد و ستد اطلاعات اقتصادی بین تجارت ها، روی اینترنت بشود. امروزه تعداد زیادی از برنامه های B2B در حال گسترش است.

XML برای توزیع اطلاعات
با XML ، فایل های متنی می توانند برای توزیع اطلاعات استفاده گردند (در اینجا منظور از توزیع، انتقال و پخش اطلاعات از یک نوع سیستم به سیستمهای نوع دیگر است).
زمانی که اطلاعات در فایل های متنی ذخیره شود، XML یک روش مستقل از سخت افزار و نرم افزار برای انتقال و توزیع اطلاعات فراهم می کند.
این روش باعث میشود که ایحاد و ساخت اطلاعاتی که برنامه های کاربردی مختلف بتوانند با آن کار کنند بسیار آسان بشود. همچنین توسعه و ارتقاء یک سیستم به سیستم عامل، سرور، برنامه کاربردی و جستجوگرهای جدید را نیز آسانتر مینماید.

XML برای ذخیره اطلاعات
با XML فایل های متنی میتوانند برای ذخیره اطلاعات استفاده بشوند.
XML همچنین میتواند برای ذخیره اطلاعات در فایلها و بانک های اطلاعاتی مورد استفاده قرارگیرد. برنامه هایی میتواند نوشته شوند که اطلاعات را در منابع ذخیره و فراخوانی کنند و برنامه های اصلی میتوانند برای نمایش اطلاعات استفاده شود.

XML میتواند اطلاعات شما را مفیدتر کند
XML اطلاعات شما را برای کاربرهای بیشتری قابل دسترس میکند.
به دلیل مستقل بودن XML از سخت افزار و نرم افزار و برنامه، شما میتوانید اطلاعات خود را برای برنامه هایی غیر از جستجوگرهای HTML هم قابل دسترس نمایید.
به این ترتیب اطلاعات شما در همه انواع برنامه های کاربردی دیگر قابل استفاده است، برای مثال یک برنامه کاربردی میتواند اطلاعات شما را که در یک بانک اطلاعاتی ذخیره شده است برای نابینایان به خروجی مخصوص خود انتقال دهد.

XML و زبان های جدید
XML مادر WAP و WML است. WML که برای دستگاه های دستی مانند موبایل ها به منظور ارتباط با اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد، در XML نوشه شده است.

منبع : http://arazonline.net/docs/xml1.htmRSS چیست ؟

گول اسم عجیبش را نخورید. RSS فقط یک جور استاندارد است برای اطلاعاتی که حالت خبری خام دارند. خام به این معنی که هیچ اثری از اینکه این اطلاعات چطور باید نمایش داده شوند نیست. تنها چیزی که مشخص شده، این است که مثلا تیتر این خبر یا مطلب چیست، نویسنده‌اش کیست، کی نوشته شده، لینک دایمی‌اش چیست و از این قبیل. در واقع RSS یک توافق ساده است بر سر اینکه این مشخصاتی را که گفتم چطور برای یک مطلب تنظیم کنیم.
تنها نکته‌ی دیگری که می‌ماند این است که حالا این استاندارد تنظیم مطالب خام خبری، یا همان RSS، خورش بر اساس یک استاندارد کلی‌تر برای نمایش اطلاعات خام درست شده که اسمش هست XML و خیلی شبیه به HTML است. یعنی متشکل از یک سری تگ شروع و پایان است و اطلاعاتی که بین آنها می‌آیند. البته XML خیلی کلی‌تر از HTML است و درواقع هیچ کار خاصی نمی‌کند بجز ساخت دادن به یکسری اطلاعات که می‌تواند هر چیزی باشد و برای هرچیزی استفاده شود. بنابراین مثلا من می‌توانم یک XML بسازم به دلخواه خودم برای آلبوم‌های موزیک مورد علاقه‌ام. به شکل پایین که دو آلبوم Melody AM و Khareto Bekan Az Dastam با مشخصات جژیی‌ترشان لیست شده‌اند.

به راحتی می‌شود با همین ساختار ۶۰۰ آلبوم موزیک دیگر هم به این فایل XML اضافه کرد. حالا فرض کنید که من روی این استاندارد من درآوردی‌ام یک اسم خفن بگذارم مثل HDR و به بقیه هم بگویم که شما هم اگر دوست داشتنید از استاندارد خفن HDR که برپایه‌ی XML هم هست برای فهرست کردن سی‌دی‌های موزیک‌تان پیروی کنید. به همین سادگی است.

خب، حالا به ساختار ساده شده‌ی یک RSS (که حالا دیگر ابهتی ندارد) دقت کنید:

می‌بینید که بجز اطلاعات کلی وب‌لاگ، هر مطلبی هم چند مورد مشخصه دارد که همه با یک ساختار درختی خاص تنظیم شده‌اند و یک RSS ساخته‌اند. به همین راحتی.

حالا چون افراد مختلف فکرهای جدیدی به ذهنشان می‌رسد که این RSS اولیه را تکمیل‌تر و بدردخبورتر کنند، به مرور ورژن‌های جدیدتری از آن هم می‌آید. در نتیجه RSS هم پیشرفت می‌کند و کم‌کم ورژن‌های جدیدش درمی‌آیند. منتا چون بعضی‌هایشان کمی از این حالت اولیه‌ی RSS عادی دور می‌شوند، اسم جدیدی هم روی خود می‌گذارند، مثل RDF که درواقع دقیقا کار RSS را می‌کند (یعنی به اطلاعات خبری‌شکل خام ساخت می‌دهد) اما در عین اینکه هنوز XML است، با یک شیو‌ه‌ی دیگری می‌خواهد به همان هدف واحد برسد.

  امتیاز: 0.00