منو
 صفحه های تصادفی
نحوه تعیین گرانیگاه
مصعب بن عمیر
نحوه تولید گاز مایع
calcium imbalance
رشته دانشگاهی مهندسی سیستم
جوندگان
نیروی واندروالسی
رادیو نجوم
انتظار و پایداری بر تقوا
تورینژیت
 کاربر Online
1009 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  دوشنبه 20 آذر 1391 [18:30 ]
  Phishing چیست ؟
 

Phishing از جمله واژه هائی است که توسط مهاجمان در عرصه ادبیات اینترنت مطرح و به ترغیب توام با نیرنگ کاربران به افشای اطلاعات حساس و شخصی آنان ، اشاره دارد . مهاجمان به منظور نیل به اهداف مخرب خود در اولین مرحله درخواست موجه خود را برای افراد بیشماری ارسال می نمایند و در انتظار پاسخ می مانند . آنان امیدوارند که حتی اگر بتوانند تعداد اندکی از افراد را ترغیب به افشای اطلاعات حساس و شخصی خود نمایند در رسالت خود موفق بوده اند . امیدواری آنان چندان هم بی دلیل نخواهد بود چراکه با توجه به گستردگی تعداد قربانیان اولیه احتمالی ، شانس موفیقت نهائی آنان از لحاظ آماری نیز افزایش می یابد .مهاجمان به منظور افزایش ضریب موفقیت حملات سعی می نمایند خود را بگونه ای عرضه نمایند که مردم به آنان اعتماد نموده و آنان را به عنوان نمایندگان قانونی مراکز معتبری نظیر بانک ها قبول نمایند . ماهیت و یا بهتر بگوئیم رمز موفقیت این نوع از حملات بر قدرت جلب اعتماد مردم استوار است و بدیهی است که مهاجمان از هر چیزی که بتواند آنان را موجه تر جلوه نماید ، استقبال خواهند کرد . مهاجمان پس از جلب رضایت و اعتماد کاربران از آنان درخواست اطلاعات حساس و مهمی نظیر شماره کارت اعتباری را می نمایند .
اکثر عملیات اشاره شده به صورت اتوماتیک انجام و با توجه به این که کاربران گسترده ای هدف اولیه قرار می گیرند و درصد بسیار زیادی از آنان دارای آگاهی لازم جهت تشخیص و مقابله با این نوع حملات نمی باشند ، شانس موفقیت مهاجمان به منظور سرقت هویت کاربران افزایش می یابد .

سرقت هویت چیست ؟
سرقت هویت ، استفاده از هویت شخص دیگر ( اطلاعات حساس و یا شخصی ) برای سوء استفاده مالی و یا سایر اهدف مخرب است . سوء استفاده یا کلاهبرداری با استفاده از کارت اعتباری دیگران ، یک نمونه از سرقت هویت است . در واقع Phishing ، روشی است که مهاجمان از آن به منظور سرقت هویت استفاده می نمایند .

آیا سرقت هویت صرفا` گریبانگیر افرادی می گردد که اقدام به ارسال اطلاعات online می نمایند ؟
در صورتی که هرگز از کامپیوتر استفاده نکرده باشید ، ممکن است از جمله قربانیان سرقت هویت باشید . مهاجمان می توانند با بکارگیری روش های متعدد به اطلاعات شخصی شما نظیر شماره کارت اعتباری ، شماره تلفن ، آدرس و ... دستیابی پیدا نمایند . اکثر شرکت ها و موسسات ، اطلاعات مربوط به مشتریان خود را در بانک های اطلاعاتی ذخیره می نمایند و در صورت دستیابی سارقین به بانک های اطلاعاتی ، اطلاعات شخصی تعداد زیادی از افراد افشاء می گردد .اینترنت فضای لازم برای سارقین را فراهم نموده است تا بتوانند در زمانی مطلوب و در گستره ای وسیع تر به اطلاعات شخصی و مالی کاربران دستیابی نمایند .اینترنت ، همچنین امکانات مناسبی به منظور فروش و مبادلات تجاری اطلاعات سرقت شده را در اختیار مهاجمان قرار می دهد .

چرا می بایست از خود در مقابل حملات phishing حفاظت نمود؟
در یک سازمان ، افراد متفاوت اطلاعاتی را نزد خود نگهداری می نمایند که ممکن است حساس و یا برای سایر افراد و یا سازمان ها حائز اهمیت باشد . در حملات phishing ، مهاجمان عموما` از روش های غیرفنی ( نظیر مهندسی اجتماعی ) برای دستیابی به اطلاعات حساس و مهم اشخاص و یا سازمان ها استفاده نموده و موارد زیر را هدف قرار می دهند :
• اطلاعات بانکی نظیر کارت های اعتباری و یا حساب هائی نظیر paypal

اطلاعات مربوط به نام و رمز عبور

اطلاعات بیمه همگانی
•و ...
مهاجمان پس از دستیابی به اطلاعات فوق از آنان به منظور نیل به اهداف زیر استفاده می نمایند :
•برداشت از حساب بانکی
•سرویس های online متفاوتی نظیر eBay و یا Amazon
یک نمونه از حملات phishing
تعداد زیادی از حملات phishing از طریق email انجام می شود. مهاجمان email موجه خود را برای میلیون ها قربانی احتمالی ارسال می نمایند . این نوع نامه های الکترونیکی بسیار مشابه وب سایت شرکتی می باشند که email ادعا می نماید ، نامه از آنجا برای کاربران ارسال شده است .
مهاجمان به منظور فریب کاربران از روش های متعددی استفاده می نمایند :
•استفاده از logo وسایر علائم تجاری شناخته شده و معتبر

ساختار و طراحی email تقلبی مشابه وب سایت واقعی است ، بگونه ای که در اولین مرحله تشخیص جعلی بودن آن برای بسیاری از کاربران غیرممکن است .

بخش from نامه الکترونکیی ارسالی ، مشابه ارسال یک email معتبر از شرکت مربوطه است .
•در متن email ممکن است فرمی تعبیه شده باشد که از کاربران خواسته شود به دلایل خاصی( مثلا` account شما در معرض تهدید است و ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد و یا به دلیل بروز اشکالات فنی ) ، مجددا` اطلاعات خود را در فرم درج و آن را ارسال نمایند . در شکل زیر یک نمونه email جعلی نشان داده شده است .

•در برخی موارد ، مهاجمان به منظور افزایش اعتماد کاربران و معتبر نشان دادن email ارسالی از روش هائی فنی تری استفاده می نمایند. مثلا` ممکن است آنان از روشی موسوم به URL spoofing استفاده نمایند و با ایجاد یک لینک در متن email از کاربران بخواهند که جهت ادامه عملیات بر روی آن کلیک نمایند . با کلیک کاربران بر روی لینک فوق ، آنان در مقابل هدایت به یک سایت معتبر که انتظار آن را دارند به وب سایتی هدایت می گردند که مهاجمان آن را مدیریت می نمایند . شکل ظاهری وب سایت بگونه ای طراحی می گردد که کاربران نتوانند جعلی بودن آن را تشخیص دهند .

  امتیاز: 0.00