منو
 کاربر Online
974 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 19 آذر 1391 [19:36 ]
  خفاش ها؛ شنیدن با بسامدهای بالا یا پایین؟
 

خفاش ها؛ شنیدن با بسامدهای بالا یا پایین؟

جالب است توجه کنیم که خفاش‌ها بسامدهای بسیار بالایی را می‌توانند بشنوند. خفاش‌ها نیز مثل دولفین‌ها برای جهت‌یابی از موج‌های صوتی با بسامد بالا استفاده می‌کنند. یک بسامد نوعی 100 کیلوهرتز است که طول موج متناظر با آن در هوای20 درجه سانتیگراد حدود سه و نیم سانتیمتراست.

معلوم می‌شود که موج‌های صوتی با چنین طول موج‌های کوتاهی نسبت به موج‌های با طول موج بلند با سهولت بیش‌تری از اجسام کوچک بازتابیده می‌شوند. این برای گونه‌های معینی از خفاش‌ها که صوت بازتابیده از حشره‌های کوچک در حال پرواز را ردیابی می‌کنند تا از آن‌ها تغذیه کنند از اهمیت برخوردار است.

در این بحث از طبیعت مولکولی گازها چشم پوشیدیم و آن را یک محیط پیوسته در نظر گرفتیم. گاز در واقع از مولکول‌هایی تشکیل شده است که در حرکت کاتوره‌ای‌اند ، و با فاصله‌هایی که در مقایسه با قطر آن‌‌ها بزرگ است از هم جدا هستند.

در فشار جوی ، یک مولکول بین برخوردها فاصله‌ی میانگین یک دهم میکرومتر را طی می‌کند در حالی که دامنه‌ی جابه‌جایی یک صوت ضعیف ممکن است فقط یم نانومتر باشد.

می‌توان گاز با موج صوتی که در آن می‌گذرد را به صورت انبوهی زنبور در نظر گرفت ، این انبوه به طور کلی کمی نوسان می‌کند ولی هر حشره‌ی تنها در این انبوه حرکت می‌کند و حرکتش به روشنی کاتوره‌ای است.

  امتیاز: 0.00