منو
 کاربر Online
642 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 10 آذر 1391 [16:29 ]
  ژيروسكوپ‌ و حركت تقديمي
 

ژيروسكوپ‌ و حركت تقديمي

ژيروسكوپ‌ها ابزارهاي چرخاني هستند كه به ظاهر برخلاف عقل سليم هنگامي كه ممكن است تصور شود كه بايد بيفتند نمي‌افتند ولي در واقع در همخواني كامل با ديناميك حركت چرخشي رفتار مي‌كنند.

هرگاه كه محور چرخش بتواند تغيير جهت دهد پديده‌هاي فيزيكي گوناگون تازه‌اي مي‌توانند روي دهند كه برخي از آن‌ها به طور كامل غيرمنتظره‌اند. براي مثال يك ژيروسكوپ اسباب‌بازي را در نظر بگيريد كه يك سر آن روي تكيه‌گاهي قرار دارد (شكل زیر).

اگر ژيروسكوپ را به گونه‌اي نگه داريم كه محور چرخ لنگر آن افقي باشد و سپس آن را رها كنيم اگر چرخ لنگر در چرخش نباشد سر آزاد محور آن به سادگي به دليل گرانش سقوط مي‌كند. ولي اگر چرخ لنگر در چرخش باشد آنچه كه روي مي‌دهد كاملاً متفاوت است. يك حركت ممكن عبارت است از حركت دايره‌اي پاياي محور در يك صفحه‌ي افقي همراه با حركت چرخشي چرخ لنگر گرد محور. اين حركت شگفت و غيرشهودي محور ، حركت تقديمي خوانده مي‌شود.

حركت تقديمي هم در طبيعت و هم در ماشين‌هاي چرخان مثل ژيروسكوپ‌ها يافت مي‌شود. هم اكنون كه شما در حال خواندن اين متن هستيد ، زمين خود در حال انجام يك حركت تقديمي است ؛ محور چرخشي زمين (كه از قطب‌هاي شمال و جنوب آن مي‌گذرد) به آرامي تغيير جهت مي‌دهد و هر سال يك چرخه‌ي كامل حركت تقديمي را طي مي‌كند.

تصویر

  امتیاز: 0.00