منو
 کاربر Online
838 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 10 آذر 1391 [15:09 ]
  ديداري از يك سياهچاله
 

ديداري از يك سياهچاله

در نقطه‌هاي دور از يك سياهچاله اثرهاي گرانشي آن همانند اثرهاي هر جسم معمولي با همان جرم است. اگر خورشيد برُمبد و يك سياهچاله تشكيل دهد مدارهاي سياره‌ها تحت تأثير قرار نخواهند گرفت. ولي در نزديكي سياهچاله همه چيز به گونه‌اي قابل ملاحظه تغيير مي‌كند. فرض كنيد تصميم گرفته‌ايد كه خود را فداي علم كنيد و به درون يك سياهچاله بپريد ، دوستاني كه در پشت سر مي‌گذاريد در حين حركت شما به سوي افق رويداد چند اثر عجيب را ملاحظه مي‌كنند كه بيش‌تر آن‌ها وابسته به اثرهاي نسبيت عام است.

اگر شما يك فرستنده‌ي راديويي با خود حمل كنيد تا نظر خود درباره‌ي آن‌چه روي مي‌دهد را پس بفرستيد دوستان شما مجبور مي‌شوند كه گيرنده‌ي خود را به طور پيوسته به بسامدهاي پايين‌تر و پايين‌تر تنظيم كنند ، اثري كه انتقال به سرخ گرانشي ناميده مي‌شود. سازگار با اين انتقال آن‌ها ملاحظه مي‌كنند كه ساعت‌هاي شما (الكترونيكي يا زيستي) كندتر و كندتر كار مي كنند ، اثري كه اتساع زمان خوانده مي‌شود. در واقع آن‌ها در طول عمر خود هرگز نخواهند ديد كه شما به افق رويداد رسيده باشيد.

شما در چارچوب مرجع خود در زماني به نسبت كوتاه ولي با وضع به نسبت تشويش‌آميزي به افق رويداد مي‌رسيد. نخست كه از طرف پاها به درون سياهچاله مي‌افتيد كشش گرانشي وارد بر پاهاي شما بيش از كشش وارد بر سر شماست كه اندكي دورتر از پاهاي شما نسبت به سياهچاله قرار دارد.

اختلاف در نيروهاي گرانشي وارد بر بخش‌هاي مختلف بدن شما آن‌قدر بزرگ است كه شما را در جهت سياهچاله كش مي‌آورد و در راستاي عمود بر آن متراكم مي‌كند. اين اثرها (كه نيروهاي كشندي خوانده مي‌شوند) موجب مي‌شوند كه پيش از آن كه به افق رويداد برسيد بدن شما به اتم‌ها متلاشي شده و سپس اتم‌هاي شما نيز متلاشي شوند.

مرجع: فیزیک دانشگاهی – جلد اول

برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر بروید
http://avang.org/up.html

  امتیاز: 0.00