منو
 صفحه های تصادفی
دانشکده حقوق شهید بهشتی
زوفا «داروئی»
جزایر ایرانی خلیج فارس
وصایای فاطمه علیها سلام
کشتار و مرگ در جهان قبل از ظهور
ابو منصور موید الدوله دیلمی
علت شکست رهبران صفوی در حمله به شیروان
ابوالقاسم مسعود بن محمد بن ثابت
قائم مقام
قضاوتی کلی پیرامون قاجاریه
 کاربر Online
380 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  سه شنبه 30 آبان 1391 [15:35 ]
  افزایش استفاده از اینترنت روز به روز
 

این روزها استفاده از اینترنت روز به روز در حال افزایش بوده و افراد سعی می کنند عمده فعالیت ها و خدمات مورد نظر خود را به نوعی در اینترنت جست وجو و دریافت کنند. بعد از راه اندازی خدمات بانکداری اینترنتی و گسترش آن در کشور، بسیاری از فعالیت های اقتصادی سعی کردند به نوعی خدمات و فعالیت های خود را در فضای اینترنت ارائه دهند. این ارائه خدمات می تواند هم در بخش اطلاع رسانی و جذب مشتری باشد و هم در بخش فروش کالا و خدمات.
در بخش فروش کالا هم اکنون فروشگاه های اینترنتی بسیاری در کشور مشغول به فعالیت هستند که حتی برخی از آنها گردش های مالی چند صد میلیون تومانی در ماه دارند. در این گزارش در نظر داریم به راه های تاسیس یک سایت اینترنتی اشاره کنیم.
۱ اولین نکته ای که در تاسیس یک سایت اینترنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است بحث نام سایت یا دامنه و هاست یا محل میزبانی آن است. اصولا فعالیت های تجاری که اقدام به راه اندازی سایت اینترنتی می کنند همان نام فعالیت خود را به عنوان نام دامنه انتخاب می کنند. نام دامنه با پسوندهایی همچون دات آی آر، دات کام، دات نت، دات او آر جی و . . . همراه است.
در هر فعالیتی می توان یکی از چند پسوند دامنه موجود را انتخاب کرد. این دامنه ها به تناسب اهمیت خود، از قیمت های متفاوتی برخوردارند، مثلا قیمت دامنه های com. و net. و org. و info. و biz. در حدود ۴۰ تا صد هزار تومن و قیمت دامنه ی ir. در حدود ۴ تا ۷ هزار تومن (به صورت پرداخت سالیانه) است. برای تهیه نام دامنه می توانید به شرکت ها و سایت هایی که در این بخش فعال هستند مراجعه کنید. سایت شما برای در معرض دید عموم قرار گرفتن نیازمند یک فضای میزبانی است. این فضا را هم می توانید از همان شرکت های ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه تهیه کنید، اما در این بخش با توجه به میزان اطلاعاتی که شما می خواهید روی سایت قرار دهید و همچنین با توجه به میزان بازدیدکنندگان سایت شما، مبلغ پرداختی برای خدمات میزبانی متفاوت است. توصیه می شود که اگر فعالیت شما داخلی و مربوط به ایران است حتما از دیتاسنترهای داخلی استفاده کنید؛ چرا که هم از نظر قیمت برای شما به صرفه تر است و هم از نظر سرعت دسترسی بالاتر از سرورهای خارجی است.
۲ شاید فکر می کنید که ساختن یک سایت واقعا کار سخت و پیشرفته ای است، البته همین طور است، اما به نحوه و مدل فعالیت شما هم خیلی بستگی دارد، به عنوان مثال اگر فعالیت شما یک فعالیت خدماتی است ساخت یک سایت برای ارائه محتوای فعالیت شما کافی است. در نتیجه می توانید با حداقل هزینه، سایتی داشته باشید که به نوعی کارت ویزیت یا کاتالوگ فعالیت شما باشد، اما اگر می خواهید کالایی را که در اختیار دارید از طریق سایت تان به فروش برسانید قطعا داستان تا حد زیادی فرق می کند. در نتیجه حتما بعد از ثبت نام دامنه، ابتدا انتظارات اصلی از فعالیت اینترنتی خود را مشخص کنید. در این بخش نحوه توسعه فعالیت های خود در آینده را هم مدنظر داشته باشید تا در آینده مجبور به دوباره کاری و پرداخت هزینه های اضافی نشوید.
۳ حال نوبت به اجرای کار می رسد. وقتی در مورد نوع فعالیت اینترنتی خود به نتیجه مشخص رسیدید، نوبت به اجرای کار می رسد، در این بخش شرکت های بسیاری مشغول فعالیت هستند. شرکت هایی که متناسب با نوع فعالیت شما می توانند سایت مورد نظرتان را طراحی و در اختیارتان قرار دهد، اما توصیه می کنم که حتما از یک سیستم CMS برای سایت خود استفاده کنید. امروزه پرتال های بسیاری بر اساس همین سیستم نگارش شده و در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. استفاده از این سیستم ها در آینده دست شما را برای ایجاد تغییرات مختلف یا اضافه و کم کردن بخش های مختلف در سایت باز می گذارد.
یک CMS چه امکاناتی دارد؟ اکثر CMS ها در ورژن های مختلف و با قابلیت های مختلف به بازار عرضه می شوند، البته قابلیت به روز کردن اطلاعات در همه مشترک است، اما قابلیت های ویژه دیگری دارند که از آنها به اسم ماژول نام برده می شود و با قیمت های مختلف از سوی شرکت های فعال در این بخش به شما پیشنهاد می شود، از جمله: مدیریت اطلاعات فرستاده شده توسط کاربران و تایید اطلاعات، چند زبانه بودن، ایجاد نقشه سایت داینامیک، امکان ایجاد تجارت الکترونیک یا فروشگاه مجازی، ایجاد فرم برای دریافت اطلاعات کاربران، بهینه سازی تصاویر آپلود شده، امکان جست وجو در مطالب سایت، گزارش آمار بازدید از صفحات و . . .
در این بین برخی از سیستم های مدیریت محتوا هم هستند که به شکل متن باز و رایگان در اینترنت وجود دارند. معروف ترین آنها عبارتند از: جوملا، دورپال، مای بیبی، وی بولتین، پی اچ پی بیبی، مامبو، دیتالیف انجین، وردپرس و ... . افرادی که در این بین اطلاعاتی هر چند اندک در مورد برنامه نویسی دارند از این CMS های رایگان استفاده می کنند.
۴ پس از نهایی شدن نقشه سایت و نوع فعالیتی که می خواهید انجام دهید، نوبت به انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات می رسد، همان طور که اشاره شد هم اکنون شرکت های بسیاری در این بخش فعالیت می کنند. قیمت های ارائه شده برای طراحی سایت هم متفاوت است، اما به عنوان مثال این قیمت ها از ۵۰۰ هزار تومان برای یک سایت با کارآیی ساده شروع می شود و گاهی تا ۲۰ میلیون تومان برای سایت های حرفه ای و چند منظوره افزایش پیدا خواهد کرد. مدت زمان اجرا و تحویل سایت هم بسته به نوع امکانات مورد نظر متغیر خواهد بود. این زمان هم معمولا از یک ماه آغاز و گاهی نیز تا ۶ ماه ادامه خواهد داشت.
۵ پس از نهایی شدن خواسته ها حتما با شرکت یا فرد مورد نظر اقدام به عقد قرارداد کنید. توجه داشته باشید که شرکت های حرفه ای در این بخش خدمات پشتیبانی و گاهی آموزش هم ارائه می دهند، البته این آموزش تنها به نحوه کار کردن با محیط CMS به کار گرفته شده باز می گردد. پشتیبانی های ارائه شده از سوی شرکت ها نیز متفاوت است. برخی از ارائه دهندگان این خدمات ممکن است تغییرات گرافیکی مورد نظر شما را تا دو بار بدون اخذ هزینه اضافی اعمال کنند و برخی دیگر نیز ممکن است برای ارائه طرح های گرافیکی هیچ هزینه ای اخذ نکنند. پیشنهاد می شود انتخاب فضای میزبانی سایت یا هاست را هم در اختیار شرکت طراح قرار دهید؛ چرا که اگر مشکلی در خدمات میزبانی به وجود داشته باشد، مجبور به دوباره کاری نخواهید بود و شرکت مورد نظر پشتیبانی از مشکلات این چنینی را بر عهده خواهد گرفت.

روزنامه دنیای اقتصاد

  امتیاز: 0.00