منو
 کاربر Online
1150 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 28 آبان 1391 [08:23 ]
  سیاره ای در نزدیکترین منظومه خورشیدی
 

سیاره ای در نزدیکترین منظومه خورشیدی به زمین یافت شد. ابزار HARPS سیاره فرا خورشیدی، با جرمی تقریباً معادل جرم زمین را کشف کرده است که به دور ستاره آلفا سنتوری B می گردد.
اخترشناسان اروپایی سیاره ای تقریباً هم جرم زمین را کشف کرده اند که به دور ستاره ای در سیستم آلفا سنتوری می گردد. همچنین این سیاره سبک ترین سیاره ای است که تا کنون کشف شده که به دور ستاره ای خورشید مانند می گردد. این سیاره با به کار بردن ابزار HARPS بر روی تلسکوپ 3.6 متری در رصدخانه سیلا در شیلی، کشف شد.
آلفا سنتوری یکی از درخشان ترین ستاره ها در آسمان نیم کره جنوبی است و با فاصله 4.3 سال نوری، نزدیکترین سیستم ستاره ای به منظومه خورشیدی ما است. در حقیقت این سیستم متشکل از سه ستاره است، دو ستاره مشابه خورشید که در فاصله ای نزدیک، به دور یکدیگر می گردند و آلفا سنتوری A و B نام دارند و عضو سوم که ستاره ای سرخ، کم نورتر و دورتر است که پروکسیما سنتوری نامیده می شود. از قرن نوزدهم، اخترشناسان درباره سیاراتی می اندیشیدند که به دور این اجرام می گردند (نزدیکترین سرزمین ممکن برای حیات در ورای منظومه خورشیدی)، اما جستجوها برای تأیید صحت این موضوع بی فایده بود. اما حالا سیاره ای تقریباً هم جرم زمین در اطراف آن ها یافت شده است.
کاویر داموسک از رصدخانه ژنو می گوید: `رصدهایی که در طول چهار سال و به کمک ابزار HARPS انجام شد سیگنال های کوچک اما واقعی را از یک سیاره که هر 3.2 روز یک بار به دور آلفا سنتوری B می گردد آشکار کرده است`.
کشش های گرانشی ناشی از گردش این سیاره به دور ستاره آلفا سنتوری B نوساناتی را در حرکت این ستاره به وجود می آورد و به این ترتیب اخترشناسان از وجود سیاره با خبر شدند. تأثیرات، بسیار کوچک هستند به طوری که سرعت جا به جایی ستاره به عقب و جلو تنها 51 سانتی متر بر ثانیه (معادل سرعت خزیدن یک کودک) است. این بالاترین دقتی است که تا کنون با استفاده از این روش به دست آمده است.
استفان آدری از رصدخانه ژنو می گوید: `این سیاره که نخستین سیاره کشف شده با جرمی معادل جرم زمین است، در فاصله بسیار کمی از ستاره اش قرار دارد، به همین دلیل بسیار داغ تر از آن است که حیات بر روی آن وجود داشته باشد. ممکن است این سیاره تنها یکی از اعضای سیستم سیاره ای باشد. دیگر نتایج به دست آمده از HARPS و یافته های جدید کپلر، به وضوح نشان می دهند که بیشتر سیارات کم جرم در چنین سیستم هایی یافت می شوند.`
به کمک این نتایج اخترشناسان گامی به سوی کشف دوقلوی زمین برداشته اند.

ترجمه شده از سایت: Science daily
تصویر

  امتیاز: 0.00