منو
 کاربر Online
286 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 26 آبان 1391 [09:44 ]
  ساعت‌ های اتمی به چه کار می آیند؟
 

ساعت‌ های اتمی به چه کار می آیند؟


امروزه بهترین ساعت‌ها از بسامد(فرکانسِ) گذارِ اتمی به عنوان یک معیار زمانیِ استاندارد، برای اندازه‌گیری زمان با دقتی بسیار بالا (با گذشت 10 به توان 17 ثانیه یک ثانیه خطا باشد) استفاده می‌کنند.

فیزیک‌دانان به دنبال ساعت هایی با دقت‌های بالاتر هستند. اگر ساعتی با دقت اندازه‌گیری بالاتری (با گذشت 10 به توان 19 ثانیه یک ثانیه خطا باشد) داشته باشیم می‌توان تغییراتِ بسیار کوچک در مقدار ثابت‌های بنیادی مثل ثابت ساختار ریز را مشخص کرد.

گفتنی است این پارامتر قدرت برهمکنش الکترومغناطیسی را مشخص می‌کند. به کمکِ بررسی تغییرات احتمالی در مقدار ثابت ساختار ریز می‌توانیم به بزرگترین معمای فیزیک پاسخ دهیم. این معما نظریه وحدت بزرگ است که می‌کوشد چهار نیروی بنیادی طبیعت (نیروهای گرانشی، الکترومغناطیسی، هسته‌ای قوی و هسته‌ای ضعیف) را به وسیله یک نظریه واحد فرمول‌ بندی کند.

یک ساعت اتمی جدید با چنان دقتی توسط فیزیک‌دانان در آمریکا و استرالیا پیشنهاد شده است که در زمانی معادل با طول عمر جهان۱ تنها ۴۰ میلی ثانیه خطا دارد. به‌ گفته سازندگان، اگر در ساخت این ساعت‌‌ از یک نوع اتم بیسموت که تعداد ۲۵ الکترون از آن کنده شده است استفاده کنیم، به کمک آن می‌توانیم تغییرات احتمالی موجود در اندازه ثابت ساختار ریز را اندازه‌گیری کنیم. کشف چنین تغییراتی به ساخت یک نظریه وحدت جدید در فیزیک کمک خواهد کرد.

  امتیاز: 0.00