منو
 کاربر Online
630 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 15 آبان 1391 [20:46 ]
  موج‌های ایستاده در سیم کشیده شده
 

موج‌هاي ايستاده در سيم کشيده شده

درباره‌ی بازتاب یک تپ موج در سیم وقتی به نقطه‌ی مرزی (انتهای ثابت یا انتهای آزاد) می‌رسد در یادداشت قبلی صحبت کردیم. اکنون ببینیم وقتی یک موج سینوسی از انتهای ثابت سیمی بازتابیده می‌شود چه اتفاقی می‌افتد. دوباره این مسئله را با در نظر گرفتن بر هم نهش دو موج در حال انتشار در سیم بررسی می‌کنیم ، یکی نشان دهنده‌ی موج اصلی یا فرودی و دیگری نشان دهنده‌ی موج بازتابیده از انتهای ثابت است.

شکل زیر سیمی را نشان می‌دهد که در انتهای چپ آن ثابت شده است. انتهای راست آن با حرکت هماهنگ ساده به بالا و پایین حرکت می‌کند و موجی تولید می‌شود که رو به راست حرکت می‌کند ؛ موج از انتهای ثابت بازمی‌تابد و رو به راست حرکت می‌کند.

حرکت حاصل ، وقتی دو موج ترکیب می‌شوند ، به هیچ‌ وجه شبیه دو موجی که در جهت‌های مخالف منتشر می‌شوند نیست. همان طور که در شکل‌های الف تا پ که با عکاسی سریع گرفته شده‌اند دیده می‌شود سیم به چند قسمت تقسیم شده است.

از آن‌جا که نقش موج در هیچ کدام از دو امتداد سیم حرکت نمی‌کند آن را موج ایستاده می‌نامند. (برای تاکید بر تفاوت موج‌ها ، موجی را که در امتداد سیم حرکت می‌کند موج پیش‌رونده می‌نامند.)

تصویر

(الف) تا (پ) عکس‌های زمانی از موج‌های ایستاده در سیم کشیده شده از (الف) تا (پ) ، بسامد نوسان انتهای طرف راست افزایش می‌یابد و طول موج موج‌های ایستاده کم می‌شود.

  امتیاز: 0.00