منو
 صفحه های تصادفی
منصور دوانیقی
مجموعه فرهنگی هنری فردوس
همراهی صدا با تصویر برای بیان اندیشه در تلویزیون
مهدی از اهل بیت رسول خداست « از نسل ائمه »
راهنمای شبکه رشد
هیالوفان
فرزندان امام صادق علیه السلام
اهمیت نتایج و تأثیرات جنبش تنباکو
توابع لگاریتمی
فرهنگسرای سالمند
 کاربر Online
961 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 14 آبان 1391 [12:47 ]
  ماهواره Swift (سوئیفت) ناسا، یک سیاه چاله تازه در راه شیری کشف کرد
 

ماهواره Swift اخیراً جریان کشندی بالارونده ای از اشعه های ایکس پر انرژی را از منبعی که نزدیک به مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد را کشف کرده است. این فوران ها که از یک نواختر به صورت اشعه ایکس کم یاب تولید می شود، از وجود یک سیاه چاله به جرم خورشید خبر می دهد که پیشتر ناشناخته بود.
نو اختر X_ray (اشعه ایکس)، یک منبع اشعه ایکس کوتاه مدت است که به طور ناگهانی ظاهر شده، خروجی آن در عرض چند روز به نقطه اوج خود می رسد و در طول چند ماه محو می شود. این فوران هنگامی به وجود می آید که مقدار زیادی گاز ذخیره شده به طور ناگهانی به سمت یکی از فشرده ترین اجرام شناخته شده (یا ستاره نوترونی یا سیاه چاله) هجوم می برد.
این منبع که به سرعت درخشان می شود، ابزارهای هشدار دهنده Swift را دو بار، در صبح 16 سپتامبر و فردای آن روز، تحت تاثیر قرار دادند.
این جرم که Swift J1745-26 با توجه به مختصاتش در فضا این گونه نام گرفت، در فاصله چند درجه ای از مرکز راه شیری و به سمت صورت فلکی قو قرار گرفته است. از آنجایی که اخترشناسان فاصله دقیق این جرم را نمی دانند، حدس می زنند که در فاصله ای در حدود 20000 تا 30000 سال نوری و در بخش های درونی راه شیری قرار داشته باشد.
سیاه چاله ای که در مرکز این جرم قرار دارد احتمالاً عضو سیستم باینری(ستارگان دوتایی) اشعه ایکس کم جرم (LMXB) است که شامل یک ستاره نرمال به اندازه خورشید است. جریانی از گاز از سوی ستاره نرمال وارد دیسکی که در اطراف سیاه چاله قرار دارد می شود. در بیشتر LMXB ها، گاز موجود در دیسک به طور مارپیچی به سمت داخل حرکت کرده، داغ می شود و به سمت سیاه چاله می رود و جریان پایداری از اشعه ایکس را تولید می کند.
اما تحت شرایط ویژه ای جریان پایدار درون دیسک به میزان ماده ای که از ستاره همدم وارد دیسک می شود بستگی دارد. در نرخهای خاص، دیسک نمی تواند جریان داخلی پایدار را حفظ کند و در عوض بین دو حالت بسیار متفاوت نوسان می کند. (حالت، سردتر با یونیدگی کمتر (زمانی که گاز در بیرونی ترین بخش دیسک مانند آبی که در پشت سد است، جمع آوری می شود) و حالت داغ تر، با یونیدگی بیشتر که موجهای کشندی از گاز می فرستد که هرچه به سمت مرکز می رویم افزایش می یابد).
ترجمه شده از: Sciencedailyتصویر

  امتیاز: 0.00