منو
 صفحه های تصادفی
ابو سعید خدری
مدل بازاریابان فوق حرفه‌ای
فرمان یزید به امام حسین علیه السلام برای بیعت
انفاق در راه خدا
خط سومری
باستان شناسی
سیاست کشورداری کریم خان زند
مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر
علیقلی خان در رکاب نادر
مشعل های خورشیدی
 کاربر Online
742 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  یکشنبه 07 آبان 1391 [11:20 ]
  نوجوانی و تخیل بیش از حد
 

نوجوانی و تخیل بیش از حد

در دوران نوجوانی عواطف شدت پیدا می کنند. گاهی به دلایلی به سمت تخیل گرایی مفرط پیش می رود، با تدابیر لازم از تخیل در مسیر پرورش استعدادهایش بهره مند شود.

تخیل و خیال پردازی لازمه خلاقیت و بروز نوآوری است. اما افراط در تخیل، برای نوجوان مضر است.

در صورتی که نوجوان در دنیای واقعی، دچار شکستهای مکرر شود و مورد توجه قرار نگیرید و در حالت نگرانی مداوم باشد، آرام آرام به سمت تخیل گرایی مفرط و در خود خزیدن پیش می رود.

برای تغییر رفتار نوجوان چه باید کرد؟
گفتگوی دوستانه : گفتگو درباره زندگی و رویدادهایی که با آنها مواجه شده است و برداشت او از این رویدادها و اینکه این رویدادها در زندگی و تفکر او چگونه تاثیر گذاشته است .

کشف استعدادها: باجستجو در استعدادها و تواناییهای نوجوان می توان، زمینه لیاقت و شایستگی را در او افزایش داد تا به خود و زندگی اعتماد پیدا کند.
یکی از موارد بسیار مهم، ابراز وجود و علاقمندی نوجوان در فعالیتهای تحصیلی و درسی است. با برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت بنیه درسی نوجوان می توان حس اعتماد به نفس را در نوجوان افزایش داد و از تخیل گرایی افراطی او جلوگیری کرد.

محیط شاد خانوادگی : ارتباط دوستانه با نوجوان، گفتگو و تفریحات سالم به همراه خانواده و واگذاری مسئولیت های مورد علاقه نوجوان و استفاده از خلاقیت نوجوان در مسیر فعالیتهای سازنده، حس مفید بودن در نوجوان را افزایش می دهد و مانع گوشه گیری و تخیل پردازی افراطی نوجوان می شود.

توقع بیش از حد خانواده: نگرشهایی چون ` تو باید بهترین باشی` آسیب زننده است. باید از پیامدهای منفی چنین نگرشی آگاه بود و بیشتر واقع گرا باشید.

  امتیاز: 0.00