منو
 صفحه های تصادفی
استقراء
کاربر:بابک خسروشاهی
دغداغان
امام حسین علیه السلام و تفسیر آیه 107 سوره صافات
تیره کدو
آزمایش صحت آب بندی جوش
واکنش ترکیبی
عمرو بن خالد صیداوی و شهادت در کربلا
گاریبالدی
آبرفت
 کاربر Online
720 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر دوره متوسطه 2 ستاره ها ارسال ها: 94   در :  یکشنبه 07 آبان 1391 [09:42 ]
  جغرافیای تاریخی شهرهای فلات ایران(ادامه)
 

بقیه جغرافیای تاریخی شهرهای فلات ایران
شاپور: شهری است در منطقه فارس که هر ایالت آن به پنج ولایت که هر یک را کوره‌ای یا خوره (خُوه) تقسیم می‌شد. مهم‌ترین شهر فارس، شهر شاپور بوده که مرکز شاپورخوره قرار داشته است. این شهر در شمال غربی کازرون قرار دارد. رود شاپور از کنار آن می‌گذرد. از بناهای اول شاپور اوّل ساسانی است. و وهشاهپوهر نام داشته و یکی از چند شهری است که اسیران جنگی رومی آن را ساخته و در آن ساکن شده‌اند و پس از تصرف ایران به دست اعراب، مردم شاپور بر ضد اعراب شورش کردند و ابوموسی اشعری این شهر را ویران نمود و یکی از ................. شبانکاره‌ی بقایای آن را در زمان آخر حکومت آل‌بویه ویران کرد. ویرانه‌های شهر شاپور در 25 کیلومتری غرب کازرون است. در کاوش‌های باستان‌شناسی آثار ارزشمدی بدست آمده‌است. در غار شاپور مجسمه مرتفع شاپور اول وجود دارد. در نزدیکی خرابه‌های شهر شاپور بر روی کوه‌های آن چند مجاری وجود دارد که یکی از آن‌ها صحنه غله شاپور اول بر والدین امپراتور روم شرقی را نشان می‌دهد. در دره رودخانه شاپور، تنگ چوگان و بقایای آتشکده فراش‌بند متعلق به دوره ساسانی وجود دارند.
شاپورخواست: شهری قدیمی در استان لرستان. به عقیده راولین‌سن(Rawlinson) شاپور خواست همان خایدالو (خرم‌آباد) بوده‌است ولی گای لسترنج از قول حمدالله مستوفی می‌نویسد که خرم‌آباد و شاپور خواست دو شهر از هم جدا بوده‌اند. به هر صورت بنای آن را به شاپور اول ساسانی نسبت داده‌اند.

شاهرود: از شهرهای قدیم خراسان و هم‌اکنون جزئی از استان سمنان است. در طول تاریخ هر جا که نامی از بسطام آمده، منظور همان شاهرود است. در تاریخ ایران قبل از اسلام به روایت‌هایی در زمان خسرو پرویز، بسطام نامی این شهر را بنا کرد و به قولی شاپور دوم ساسانی آن را ایجاد کرده‌است. در حال حاضر بخش بسطام در 6 کیلومتری شمال شاهرود واقع شده‌است. به جز منطقه بسطام همه نقاطی که به عنوان شاهرود شناخته می‌شود تا زمان فتحعلی شاه قاجار روستاهای متعدد در کنار هم بوده‌اند. در حال حاضر شاهرود از سه منطقه بیارجمند، میامی و بسطام، تشکیل می‌شود .
شوش: این شهر از شهرهای بسیار قدیم تمدن عیلام بوده و قبل از مهاجرت آریایی‌ها به فلات ایران یکی از مراکز تمدن عیلامی بوده‌است. شوش از شهرهای بسیار قدیمی خوزستان است. به علت آن که خدای آن‌ها شوشیناک نام داشته. این شهر و حومه آن را شوش گویند. مردم شوش، کشور خو را آنزان سوسنکا می‌گویند. از این جهت به این لفظ می‌نامند که مرکز ثقل تمدن آن‌ها از آنزان (انشان) تا شهر شوش امتداد داشته‌است. آنزان (انشان) در محل تل ملیان در بلوک بیضای فارس قرار گرفته‌است که حفاری در آن جا به پایان نرسیده‌است. سوسونکا منظور، سوزیانا است. یونانی‌ها به آن سوسین (سوسیان) نیز می‌گویند.

  امتیاز: 0.00