منو
 کاربر Online
593 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  چهارشنبه 03 آبان 1391 [19:39 ]
  انواع اعتیاد اینترنتی
 

انواع اعتیاد اینترنتی و اثرات آن بر توده مردم
دکتر دیوید گرینفیلد “David Greenfield”، مدیر مرکز ترک اعتیاد اینترنتی و فناوری در هانفورد غربی می گوید: با وجود پیشرفت روز افزون اینترنت و فواید این تکنولوژی برتر قرن، اعتیاد به اینترنت و فناوری اطلاعات بیش از اعتیاد سنتی گردن گیر توده مردم شده است.

دکتر دیوید گرینفیلد “David Greenfield”، مدیر مرکز ترک اعتیاد اینترنتی و فناوری در هانفورد غربی می گوید: با وجود پیشرفت روز افزون اینترنت و فواید این تکنولوژی برتر قرن، اعتیاد به اینترنت و فناوری اطلاعات بیش از اعتیاد سنتی گردن گیر توده مردم شده است.
گرینفیلد می گوید: شکی نیست که اینترنت پیشتاز انقلاب صنعتی جدید است. یک تکنولوژی جدید، همانند یک رابطه جدید است؛ یعنی در ابتدا جذاب و سرگرم کننده است؛ اما نهایتا” نیازمند صرف انرژی و زمان فراوان برای حفظ صحیح آن هستیم. من نسبت به وعده تکنولوژی مبنی بر بهبود کیفیت زندگی تردید دارم و هنوز هم از اینکه کامپیوتر و اینترنت این قدر مصرف کننده زمان توده مردم هستند، در تعجبم. من این حقایق را از مصاحبه، مطالعه و درمان هزاران فردی که به کلینیکم مراجعه کرده اند، دریافته ام.
واضح است که اینترنت می تواند مورد حسن استفاده یا سوءاستفاده به صورت اعتیادآور قرار بگیرد. عوامل روان شناختی فراوانی بر قدرت و جذابیت اینترنت دلالت دارند؛ همان ویژگی هایی که تشکیل دهنده قدرت اینترنت هستند، همگی دارای قابلیت اعتیادآور برای توده مردم هم هستند زیرا قشر نخبه و آکادمیک(طبقه متوسط جامعه) بر اساس نیاز علمی، اقتصادی، بین المللی؛ سیاسی و ... وارد فضای اینترنت(سایبر) می شوند و نسبت به توده مردم ازآگاهی و نظم بیشتری برخوردار هستند؛درحالیکه مردم عوام اکثرا”برای تفریح وسرگرمی ازاینترنت استفاده می کنند.
وسواس به اینترنت (Net Compulsions): شامل استفاده بیش از حد(بیش از۲ساعت درروز) و وسواس گونه از اینترنت جهت تجارت های آنلاین، بازی ها و حراجی های آنلاین و قمار بازی است که باعث دورشدن ازاجتماع حقیقی،افسردگی،بدخوابی،چاقی وتنبلی می شود.
بنابر نظر کارشناسان،این پدیده با توجه به فضای تحریک کننده و جذاب اینترنت در حال گسترش است و درصورت عدم استفاده صحیح مشکلات اجتماعی بسیاری را برای جوامع مدرن و غیر مدرن ایجاد می کند.
از سوی دیگر مراکز روانشناسی و سایبرولوژی غرب، وسواس و استفاده عقده وار از اینترنت را سبب دور شدن توده مردم از فضای اجتماعی و عمومی جامعه دانسته و نسبت به تاثیرات مخرب آن در دراز مدت روی جسم و روان مردم اجتماع بشری هشدار داده اند.
خبر زدگی و اعتیاد به اطلاعات نیز به علت خبر زدگی بسیار، سبب دور شدن از خانواده و محیط اجتماعی و تحت تأثیر قرار گرفتن فرد توسط رسانه ها و اخبار منتشر شده در فضای سایبر می شود.
اما آیا مفهومی به نام “اینترنت آزاد” در حال حاضر معنایی دارد؟ در نظر متفکران و اهل خبر، همواره مفهوم رسانه آزاد جهت انتشار اخبار برای عموم مردم از قداست بالایی برخوردار بوده است، از سوی دیگر، با روی کار آمدن فضای سایبر و انتشار اخبار در این فضا، اینترنت به عنوان تنها امید در دستیابی به رسانه آزاد قلمداد می شد، لکن زمزمه هایی مبنی بر دخالت دولت ها و سرویس های اطلاعاتی مبنی بر رصد فضای سایبری و مهندسی کردن این فضا با انتشار اخبار هدفمند و همچنین دستیابی آسان به پروفایل ها و ایمیل افراد حقیقی، تنها امید طرفداران رسانه آزاد را از بین برد.
“ ارنست پارتریدج “ مشاور، نویسنده و سخنران سرشناس آمریکایی در حوزه اخلاق زیست محیطی و سیاست های ملی و عمومی درباره اینترنت و رسانه آزاد می گوید: هم اینک مطرح کردن این پرسش که «ما بدون اینترنت چه خواهیم کرد؟»، خیلی زود نیست.
در نظر بگیرید که جناح های در قدرت، علاوه بر تملک شبکه های رادیویی و کابلی ایالات متحده، تمام ابر شرکت های طرفدار رئیس جمهور را نیز که تقریباً همه مطبوعات و رسانه های تصویری تجاری را کنترل می کنند، تملک نمایند.
بدین ترتیب، تنها رسانه جمعی رایگان و متنوعی که به «بازاری از نظرات» تبدیل شده است، اینترنت خواهد بود. لذا کاملاً ساده لوحانه خواهد بود که فکر کنیم، این ابر شرکت ها، نظرات خود را از طریق این شبکه به کاربران اینترنت القا نمی کنند.
هیچ تردیدی وجود ندارد که وجود اینترنت پیشرو یک تهدید برای قدرتمداران غیردمکراتیک محسوب می شود، به ویژه اینکه، اخیراً این شبکه، قدرت سیاسی قابل توجهی را از خود نشان داده است.
با گسترش دامنه بی اعتمادی مردم دنیا به رسانه های وابسته به ابر شرکت ها، آنان به اینترنت روی آورده و از طریق آن، تلاش می کنند که به منبع مطمئن و بین المللی و مستقلی دست یابند که اخبار مربوط به کشور خود، دنیا و عوامل سیاسی را از آن به دست آورند. این روندی است که به صورتی مداوم و رو به تزاید در جریان است. اما مطمئن باشید که مدیران ابر شرکت های رسانه ای نیز بی کار نخواهند نشست.
اعتیاد به رایانه نیز بر اساس تعریف روانشناسی به استفاده مداوم از رایانه و بازی ها و برنامه های آفلاین یارانه اطلاق می شود.
راهکارهای پیشگیری ازاعتیاداینترنتی به طور خلاصه عبارزتنداز:
۱ آموزش وآگاه سازی کاربران ازمعایب استفاده بیش ازحدازاینترنت.
۲ فراهم کردن اینترنت پرسرعت که زمان استفاده ازاینترنت راکاهش می دهد.
۳ آشنابودن همه اعضای خانواده ازکاربری اینترنت بمنظورنظارت آگاهانه برکارکرداینترنتی فرزندان،محدودکردن اینترنت مشکلی راحل نمی کندبلکه باعث محرومیت ازتکنولوژی می شودوپیشرفت جامعه راعقب می اندازد.
۴ افزایش سرگرمی های سالم مثل گردشگری،طبیعت گردی،شادی های دسته جمعی و...
۵ تربیت متخصص وایجادمراکزدرمانی اعتیادبه اینترنت.

  امتیاز: 0.00