منو
 صفحه های تصادفی
تاریخچه تهیه مس
مهاجم کنار
انواع هواپیما
تواضع امام صادق علیه السلام
دستورهای گزینش
تومور طناب‌ نخاعی‌
گردباد
کازولیت
تاریخ روان شناسی
تصویربرداری پزشکی
 کاربر Online
445 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  چهارشنبه 03 آبان 1391 [19:27 ]
  فناوری هایی که فراموش خواهد شد!
 

۶ فناوری مرسوم دیجیتالی که فرزندانمان باید در کتاب تاریخشان درباره آنها مطلب بخوانند.

همین یکی دو هفته قبل بود که با ۲تا از دانشجویانم درباره این که من هم از کامپیوتر سر درمی آورم، صحبت می کردیم. آنها هم متعجبانه حرف های مرا می شنیدند. این که من زمان دانش آموزی توانسته بودم با زبان برنامه نویسی کیو بیسیک آن همه کارهای خارق العاده انجام دهم، برایشان جالب بود.
تا این که بین حرف هایم خیلی طبیعی از کاست هایی که رویشان برنامه هایم را ضبط می کردم صحبت به میان آمد. چهره شان جالب بود. آنها که تا اینجا را مشتاقانه می شنیدند و دنبال می کردند ناگهان چشم هایشان حرکتی تازه کرد و پرسشگرانه به من نگاه کردند. این نگاه یعنی که آنها نفهمیدند من چه می گویم. برایشان کلی توضیح دادم که من در دوران دانش آموزی با کامپیوترهایی کار می کردم به نام کومودور که در ۲ نوع ۶۴ و ۱۲۸ به بازار عرضه می شد. البته کامپیوترهایی با نام اسپکتروم و آمیگا هم بودند که گرافیک بهتری داشتند. حافظه جانبی همه این کامپیوترها نوار مغناطیسی بود و رایج ترین نوار مغناطیسی هم همین نوارهای کاستی بود که بسیاری از مردم روی آن موسیقی ضبط می کردند (حالا یکی باید برای این جوان ها توضیح دهد ضبط موسیقی روی نوار کاست یعنی چه!) این توضیحات و توصیف هایی که پس از آن برای دانشجویانم داشتم، صحبت را به جاهای دیگری برد. مثلا این که در دورانی که یاد می گرفتم با کامپیوتر کار کنم هنوز ویندوز نیامده بود و نخستین نمونه های ویندوز روی ۱۲ فلاپی دیسک (فلاپی دیسکت ها را که دیگر یادتان هست؟ نیست!) عرضه شد یا یک خرده قدیم تر از آن چیزی به نام کارت پانچ برای ثبت داده ها وجود داشت و... جالب است همه این چیزهایی که می گویم و ممکن است برای بسیاری از خوانندگان این صفحه حکم درس تاریخ و عتیقه و زیر خاکی را داشته باشد فقط طی مدت کمتر از ۲۰ سال پیش رخ داده است.
این موضوع نشان می دهد که سرعت رشد فناوری های دیجیتالی تا چه اندازه شتابناک بوده است. چیزی که در بسیاری از مسائل و حیطه های دیگر علوم آنچنان سریع نبوده است. در طول تاریخ نمونه هایی از چنین رشد های سریع و انفجاری را دیده ایم. مثلا در مورد کشاورزی و انقلاب سبزی که بورلاگ در دهه ۶۰ میلادی پایه گذاری کرد رشدی چندصد درصدی را در تولیدات کشاورزی دیده ایم، اما ماهیت این انقلاب و جهش با نمونه صنعت IT تفاوت اساسی دارد. شما امروزه در صنعت IT اثری از نوارهای مغناطیسی برای ثبت داده ها نمی بینید. در حالی که هنوز از کشاورزی سنتی و آبیاری سنتی و... حتی در پیشرفته ترین کشورهای صنعتی می توانید ردپای واضحی پیدا کنید. همین طور است در صنعت خودروسازی یا هواپیما و حمل و نقل ریلی و دیگر صنایع. پس چرا IT چنین رشدی کرده و سطوح قدیمی تر خود را پس زده به گونه ای که ردپایی از آنها را فقط در داستان ها و خاطره ها می توان جستجو کرد؟ پاسخ ساده این است که حجم داده ها (که فناوری اطلاعات و دنیای دیجیتال بر آن بنا شده است) بسیار رشد کرده است. بگذارید این گونه بگویم. زمانی در حدود ۴۰۰ سال قبل کل دانایی بشر را می توانستید در ۵۰ کتاب متوسط جا دهید! و امروزه در هر روز چیزی بیش از ۱۰ برابر این میزان دانایی تازه به دانایی های بشر افزوده می شود. این حجم دانایی نیاز به انتقال، دسته بندی، کاربرد و... دارد و آن چیزی که می تواند این دانایی را از جایی به جایی و از شکلی به شکلی دیگر تغییر و تبدیل کند فناوری IT است. بنابراین بدیهی است وقتی خود محصول (دانایی) با چنین تغییرات شگرفی همراه است اینچنین شتابناک رشد می کند، صنایع و علوم مرتبط به آن هم با آن همپا شود. از سوی دیگر، استفاده و شیوه های استفاده از فناوری IT است که آن را با خود به پیش می برد و آن را دچار تغییرات و تحولات همه جانبه می کند. روزگاری IT (دانایی های روزگار) را در سطوحی محدود استفاده می کردیم. بنابراین برای آن استفاده ها به یک لایه محدود از تکنولوژی نیاز بود (مثلا فقط کتابت یا نسخه برداری با شیوه های گوناگون دستی یا ماشینی) و البته همین استنساخ برای همه بشر کافی بود، اما اکنون برای حجم زیاد دانایی و انتشار آن و کارکردهای روزافزون آن نیاز به سرعت بیشتر، اشغال فضای کمتر و ایجاد ارتباط (بین رشته ای) بین همه دانایی ها داریم. بنابراین می بینیم همین نیاز است که صنعت IT را با خود به جلو می برد و این همان چیزی است که شاهدش هستیم. ۲۰ سال قبل کسی درباره حضور و نقش پدیده ای به نام اینترنت نمی توانست گمانه های زیادی داشته باشد و امروزه وقتی به هر دلیلی اینترنت دچار قطعی می شود یا حتی اگر سرعتش کاهش یابد بسیاری از فعالیت های روزمره دچار سکته می شود. و به همین رویه می توانید روزی را تصور کنید که کودکان امروزتان درکی از CD نداشته باشند یا اینترنت دایال آپ (با استفاده از خطوط مسی تلفن و شماره گیری مرکز اینترنت. این را که یادتان هست؟!) را نشناسند. یا....
بگذارید سری به ۲۰ سال دیگر وقتی نوزاد محبوب شما به آقا پسر یا دختر خانم برازنده ای تبدیل شدند برویم و ببینیم در زمانه آنها چه فناوری هایی منسوخ شده تلقی می شوند.
۱ ـ عینک های سه بعدی؟ چه چیز خنده داری!
یکی از مهم ترین سطوح دانایی، دانایی حاصل از دیدن است. این که بتوانید درک سه بعدی از تصاویر داشته باشید شما را به سطح بالایی از دانستن هدایت می کند. در حالی که امروزه تازه نمونه های متنوعی از نمایشگرهای سه بعدی به بازار آمده است شاید باورش برایتان سخت باشد، اما یک آینده نگر ظریف و دقیق به شما می گوید: تا یکی دو دهه دیگر از عینک های سه بعدی خبری نخواهد بود. همین روزها شرکت توشیبا نمونه ای از وب کم تولید کرد که حرکات چشم شما را دنبال می کند و براساس آن تصویر سه بعدی برایتان می سازد، بدون آن که به عینکی خاص نیاز داشته باشید. شرکت های LG (ال جی) و HTC هم همین کار را با گوشی های نسل تازه شان کردند و تصاویر استریوسکوپی بدون عینک ساخته اند. دنیای سه بعدی طبیعی در راه است و نسیم هایی شروع به وزیدن کرده.
۲ ـ هارددرایو؟ اصلا فکرش را نکن!
یکی از چیزهایی که امروزه در تعیین قیمت کامپیوترها نقش بازی می کند حجم هارد آنهاست، اما خیالتان راحت باشد. فردایی های ما اصلا چیزی به نام هارددرایو را نخواهند شناخت. در روزهای آینده همه وظایف یک هارد خوب را در یک سرور متمرکز بازیابی خواهید کرد. به عبارتی همه می توانند اطلاعاتشان را جای دیگری ثبت کنند و از حمل آن آسوده شوند. چیزی مثل تفاوت قلک و بانک (آیا شما هنوز از قلک استفاده می کنید؟!)
۳ ـ شماره تلفن یا نام کاربری
بسیاری از ما روی کارت ویزیت مان شماره ای به اسم شماره تلفن داریم یا برای در تماس بودن با کسی از او شماره تماس می خواهیم. شک نکنید تا کمتر از ۲۰ سال دیگر وقتی از کسی شماره تماس بخواهید او از شما فرار می کند، چون فکر می کند شما از اعماق تاریخ به او رسیده اید. تکنولوژی های امروزین همچون اسکایپ یا گوگل چت راه ارتباطی موثرتری است. فردایی ها به جای شماره تماس فقط به رد و بدل کردن ID یکدیگر می پردازند.
۴ ـ کاهش زمان انتظار
از زمانی که یک سیستم مک خریدم یکی از افتخاراتم این است که دیر به دیر لپ تاپم را خاموش می کنم. در عوض آنچه به دست می آورم این است که برای آغاز به کار با کامپیوترم زمانی صرف روشن شدن (یا بالاآمدن) کامپیوتر نمی کنم. فردایی های ما اصلا نیازی به این کار ندارند. آنها لازم نیست کامپیوترشان را روشن کنند، چون همیشه روشن است. سیستم های عامل پرقدرت و پرسرعت نظیر ویندوز ۸ این انتظار را به تنها چند ثانیه تقلیل داده است و در آینده از این هم سریع تر خواهد شد.
۵ ـ سیم کشی خانه
شاید در آینده هنوز سیم کشی خانه ها برای انتقال برق لازم باشد، اما شک نکنید که کابل کشی برای اینترنت و نیز تلفن یک شوخی یا نوستالژی محسوب خواهد شد. همین الان در آمریکا بر اساس آمارهای موجود قریب به ۱۰ درصد خانه ها اصلا تلفن ثابت ندارند و موبایل جایش را گرفته است. اینترنت دایال آپ تقریبا در دنیا منسوخ شده و وای فای جای آن را گرفته است. تا کمتر از ۲۰ سال دیگر کامپیوترها اصلا به تجهیزات ارتباطی سیم دار مجهز نخواهند بود.
۶ ـ فکس (رایانامه!)؟ شوخی می کنی؟

  امتیاز: 0.00