منو
 صفحه های تصادفی
شهرهای جهان
اعلام ازدواج فاطمه و امام علی علیهماالسلام
چشم و نگاه به نامحرم
دیابت و حاملگی
آغاز و انتشار گسل
زمین تضمین شده
آیا می‌دانید که ...
تاج الدین والاسلام احمد بن عبدالعزیز
ورود دوستدار امام علی علیه السلام به بهشت
نماز در مکانهای شریف
 کاربر Online
913 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 02 آبان 1391 [04:31 ]
  سطح سیاره تیر (عطارد) پر از گوگرد است
 

در این تصویر که توسط فضاپیمای مسنجر ناسا در 26 آگوست تهیه شده است، نیمه جنوبی گودال ویوالدی که بر روی سیاره تیر قرار دارد، مشاهده می شود.
زمین صاف این گودال برخوردی 213 کیلومتری، با زمین ناهموار اطراف آن کاملاً در تضاد است.
زمین این گودال، به دلیل مواد مذابی که پس از برخورد، فوران کرده و آن را فراگرفته اند تقریباً هموار باقی مانده است.
یافته های اخیر مأموریت مسنجر نشان دهنده تغییرات ترکیبات سطح تیر (عطارد) بر اثر فعالیتهای آتشفشانی است که در دوره های زمانی مختلف اتفاق افتاده است. همچنین تراکم عجیب عناصری مانند منیزیم و گوگرد در سطح این سیاره (که بیشتر از هر سیاره زمین مانند دیگری است) تشخیص داده شده است.
طبق نتایجی که در مجله تحقیقات ژئوفیزیکی (Journal of Geophysical Research ) چاپ شد، دشتهای هموار آتشفشانی تیر (عطارد) از نظر ترکیبات با سطح های قدیمی تری که آن ها را احاطه کرده اند تفاوت دارند. سطح های قدیمی تر نسبت منیزیم به سیلیکون، گوگرد به سیلیکون و کلسیم به سیلیکون بالاتر اما نسبت آلومینیوم به سیلیکون کمتری دارند و این نظر را ارائه می کند که مواد موجود در دشتهای هموار، از یک منبع ماگما فوران کرده اند که از نظر شیمیایی با منبع مواد موجود در نواحی قدیمی تر متفاوت است.
همچنین سطح تیر (عطارد) شامل مقادیر زیادی گوگرد و منیزیم است.
ترجمه شده از: universtodayتصویر

  امتیاز: 0.00