منو
 کاربر Online
334 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 30 مهر 1391 [17:13 ]
  نخستين کتاب درسي فیزیک به همراه کتاب آزمايشگاه
 

نخستين کتاب درسي فیزیک به همراه کتاب آزمايشگاه

آمار مدارس و دانش‌آموزان و تعداد ساعات درس فيزيک از سال 1304 هجری شمسی به بعد به تدريج افزايش يافت. در همين سال است که شادروان استاد احمد آرام به تدريس فيزيک پرداخت.

شادروان استاد احمد آرام از پايه گذاران آموزش فيزيک در ايران است. ايشان که از فارغ التحصيلان دارالفنون بود پس از استخدام در وزارت معارف به تدريس و تأليف پرداخت و نخستين کتاب درسي و کتاب آزمايشگاه را در 1304 تأليف کرد.

تصویر

استاد آرام علاوه بر کتاب‌هاي فيزيک و آزمايشگاه که خود تأليف کرده با همکاري آقايان ف. فصيحي و ن. نصيري از فارغ التحصيلان دارالفنون به تأليف يک دوره کامل فيزيک دست زد. نخستين کتاب اين مجموعه در شهريور 1304 چاپ و منتشر شده است. اين کتاب بر اساس همان برنامه وزارتي است که آقا سيد منير الدين کاشاني کتاب فيزيک خود را تأليف کرده است. کتاب داراي تصوير، مسأله و فهرست کامل است. در مقدمه پنج صفحه اي کتاب آمده است:

«نکته ديگري که بايد تذکر داده شود اين است که در اين کتاب مطالبي اضافه بر پروگرام رسمي وزارت جليله معارف به خط ريز مندرج شده و براي مزيد بصيرت متعلمين فوق العاده نافع است ولي آقايان معلمين مجبور به تدريس آن نبوده و مي‌توانند صرف نظر فرمايند. بنابراين اگر ظاهر کتاب تا اندازه اي قطور به نظر مي‌رسد حمل بر تفصيل آن نفرموده و مطمئن باشند که مطابق با پروگرام کاملاً ملحوظ و رعايت شده است و هم ضمن فصلي چند که مندرجاتش بستگي و ارتباط کامل با ساير قسمت‌هاي فيزيک داشته ولي در پروگرام ذکري از آن نشده است در اين کتاب مندرج گرديده و به علامت ستاره (*) که در اول آن مرتسم شده آن را از ساير فصول بايد تميز و تشخيص داد.»

کتاب‌هاي مجموعه ي امير از نظر نگارش علمي دقيق و از نظر زبان و بيان ساده و آسان بود. اين کتاب‌ها تا پيش از آن که کتاب‌هاي درسي در انحصار دولت قرار گيرد (1317) در مدارس تدريس مي‌شد.

اَحمَد آرام (زاده: فروردین ۱۲۸۳، تهران - درگذشت: ۱۴ فروردین ۱۳۷۷، تهران)، مترجم و نویسندهٔ معاصر است. احمد آرام در تدوین دایرةالمعارف فارسی مشارکت داشته‌است.

منبع: تاريخ آموزش فيزيك در ايران (دوره متوسطه)
تأليف: اسفنديار معتمدي
نشر لوح زرين

  امتیاز: 0.00