منو
 کاربر Online
861 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 30 مهر 1391 [16:59 ]
  نخستين کتاب تأليفی فيزيک
 

نخستين کتاب تأليفی فيزيک

حکمت طبيعي – اصول علم فيزيک، تأليف ناظم العلوم ( 1277- 1228 ش )، نخستين کتابي است که يک نفر ايراني به زبان فارسي در زمینه فیزیک نوشته است. اين کتاب در 456 صفحه و تاريخ کتابت و چاپ آن 1295 هجري قمري برابر با 1256 شمسي است.

مؤلف کتاب علي خان مهندس، پسر قاسم و ملقب به ناظم العلوم است. او در مدرسه ي نظامي سن سير پاريس تحصيل کرد و پس از بازگشت به ايران در دارالفنون به تدريس پرداخت. مدتي مترجم واگنر استاد معروف دارالفنون شد. واگنر علاوه بر فنون نظامي به علوم طبيعي آشنايي کامل داشت و به تدريس آن‌ها در دارالفنون پرداخت.

ميرزا علي خان مردي آگاه و سازنده بود. وقتي شاهزاده مسعود ميرزا ظل السلطان حاکم اصفهان مي‌خواست مدرسه اي شبيه دارالفنون تهران در اصفهان تأسيس کند از ميرزا علي خان ناظم العلوم و ميرزا علي اکبر خان سرتيپ و برادر او ميرزا حسين خان سرهنگ که از فارغ التحصيلان دارالفنون بودند دعوت کرد تا به اصفهان روند.

آنان نخستين مدرسه دولتي اصفهان، موسوم به مدرسه همايوني را به سرپرستي و مديريت ميرزا علي خان در عمارت هشت بهشت بنيان نهادند. مدرسه کار خود را با پنجاه نفر دانش‌آموز شروع کرد و مقرر شد که تعداد آن‌ها به 100 نفر برسد. اين مدرسه با سرعت رونق يافت.

  امتیاز: 0.00