منو
 کاربر Online
602 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 21 مهر 1391 [16:04 ]
  رایانه های کوانتومی، واقعیت با تصور؟
 

رایانه های کوانتومی، واقعیت با تصور؟

رایانه کوانتومی ماشین پیشرویی است که با سرعتهایی بسیار غیرقابل تصورتر از سریعترین ابررایانه های جهان کار می کند.

امروزه رایانه های کوانتومی تنها در تفکرات و پژوهش های نظری دانشمندان وجود دارند. رایانه های کوانتومی ساده ای ساخته شده اند اما هنوز هیچ کس رایانه ای کاربردی نساخته یا دانش ساخت آن را ندارد.

چنین رایانه هایی با کمک گرفتن از ویژگیهای عجیب زیر-اتمی اتمها یا ذرات زیر اتمی (یون ها، فوتون ها یا الکترون ها) را مهار خواهند کرد تا وظیفه حافظه یا پردازش را اجرا کنند.

جهان هنوز با رایانه های کوانتومی قابل استفاده، فاصله زیادی دارد. محاسبات کوانتومی مفهومی هستند که هر چه در مورد رایانه های امروزی می دانیم و می فهمیم را به چالش می کشانند.

رایانه شخصی یا لپ تاپ شما، `بیت` های اطلاعات را پردازش می کند. بیت، عنصر پایه ای اطلاعات است که رایانه شما آن را صفر و یا یک می بیند.

پاراگراف قبلی وقتی در Word نوشته می شود با درنظر گرفتن فاصله ها از تعدادی کاراکتر تشکیل شده است. این پاراگراف ساده در رایانه شخصی شما به صورت رشته ای از `صفر` و `یک` پردازش می شود.

اما در رایانه کوانتومی، `بیت کوانتومی` (که به عنوان `qubit` معروف است) می تواند همزمان `صفر` و `یک` تمامی مقادیر بین صفر و یک باشد.

تصویر
مایک ثوالت، فیزیکدان دانشگاه SFU و کامیار سعیدی، دانشجوی کارشناسی ارشد با نمونه ای از سیلیکون ایزوتوپی فوق غنی –ویژگی های منحصر به فرد آن می تواند محاسبات کوانتومی را بهبود بخشد.


منبع
physorg.com هفتم ژوئن 2012

  امتیاز: 0.00