منو
 کاربر Online
642 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 23 شهریور 1391 [16:17 ]
  مراقبت از ناخن
 

مراقبت از ناخن

زيبايي و سلامت ناخن براي اكثر افراد مهم است . پس برای مراقبت از ناخن ها به نکات زیر توجه کنید:
- ناخن گیر بهترین وسیله برای گرفتن ناخن‌ها است و از وسایلی مانند قیچی و غیره حتی‌الامکان نباید استفاده کرد.

کوتاه کردن ناخن‌ها باید از قسمت روشن و شفاف نوک ناخن‌ها که حدود دو میلی‌متر است، به بعد باشد و پس از چیدن ناخن‌های اضافی چنانچه قسمت‌هایی تیز است و گرد نشده، باید با سوهان مناسب به آرامی آن را تراشیده به طوری که در لمس نوک ناخن زبر نباشد و هیچ‌گونه تیزی و زاویه‌ای حس نشود.
ناخن را صاف بگيريد و کناره‌هاي آن را به سمت داخل گرد نکنيد .

- اگر ناخن خشک باشد، باید علت خشکی ناخن بررسی شود. عللی مانند کم‌کاری تیروئید ، کم‌خونی، فقر تغذیه و ..... باید شناسایی شوند.

ولی مهم‌ترین علت خشکی ناخن استفاده مستمر و بیش از حد طبیعی از شوینده‌ها است، بنابراین با کاهش شستشو با صابون‌ها و استفاده از دستکش‌ برای کارهای شستشوی ظروف و لباس‌های منزل، چنان چه بهبودی حاصل نشد باید به ‌وسیله پزشک بررسی شود.

- از نظر پزشکی مصرف لاک‌های رنگی توصیه نمی‌شود ولی به افرادی که تمایل به استفاده از لا‌ک‌ دارند، توصیه می‌شود فقط در مراسم رسمی استفاده شده و پس از پایان مراسم آن را پاک کنند.
چون حلال‌هایی مانند استون می‌توانند بسیار مخرب باشند به طوری که استون در تکرار مصرف به تدریج صفحه ناخن را خشک، زرد رنگ و شکننده می‌سازد.

  امتیاز: 0.00