منو
 کاربر Online
2136 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  یکشنبه 19 شهریور 1391 [09:24 ]
  زالو درمانی
 

زالودرمانی

زالو درمانی به استفاده از زالو برای درمان برخی بیماری‌ها مانند خون‌رسانی دوباره به مناطقی از بدن که عروق وریدی آسیب دیده و یا بسته شده‌اند، استفاده می‌گردد.

زالو جانور عجیبی است که صدها سال است از آن به صورت زنده یا فرآورده برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. پس از ظهور پزشکی مدرن ، استفاده از زالو به تدریج به فراموشی سپرده شد. اما جالب این جاست که پس از سال ها، باز هم استفاده از زالو در بسیاری از کشورها رایج شده است .

معروفترين زالوها ، زالوي پزشكي است كه جزء گروه خونخواران است. طول اين زالو 12 ـ 5 سانتيمتر است و گاهي تا 25 سانتيمتر هم مي‌رسد عرض آن حدود يك سانتيمتر است .
زالوي پزشكي از گونه‌هاي زالوي آرواره‌دار بي خرطوم است.

خواص درمانی زالو :
• خاصیت بی‌حس‌کنندگی
• خاصیت گشادکنندگی عروق
• خاصیت ضدانعقادی
• خاصیت آنتی بیوتیکی
• خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای

زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بیرون می‌کشد. زالو درماني ممکن است با درد خفيفي در طي درمان همراه باشد، پس از اتمام درمان نيز امکان ادامه خونريزي، خارش و قرمزي پوست اطراف نيش زالو وجود دارد.

از زالو در درمان دمل ها و زخم های چرکی و جوش صورت و بدن , غده های عفونی زیر پوست , گرفتگی رگهای قلب , عوارض سکته مغزی , بیماران دیابتی , واریس پا , درد زانو , سردرد و سینوزیت مزمن , نقرس و درد شدید پاها , کوفتگی بدن و صدمات خون مردگی , جراحی پلاستیک و پیوند اعضا , رماتیسم مفصلی , فشار خون بالا و ... استفاده می شود.

اما بسیاری از پزشکان با زالو درمانی موافق نیستند زیرا بسیاری از درمان ها اثبات علمی ندارند.

انتقال بیماری توسط زالو :
زالوها به خودی خود بیماری ای ایجاد نمی‌کنند اما ممکن است به عنوان یک ناقل عمل کرده و موجب ایجاد بیماری‌هایی مانند هپاتیت در انسان گردند.

عوارض جانبي زالو درماني:
به صورت نادر عفونت پوستي و تورم موقتي موضع درمان شده بدن همانند بازو و پا مي تواند اتفاق بيفتد که البته مي توان آن را بوسيله بانداژ فشاري براي جلوگيري از خونريزي و همچنين مصرف آنتي هيستامينيک براي جلوگيري از واکنش هاي آلرژي از بين برد.
براي اشخاصي که در حال استفاده از داروهاي ضد انعقاد خون مانند وارفارين و هپارين، بيماران مبتلا به هموفيلي و زخم معده حاد، اشخاص با سابقه بالاي مصرف ترکيبات کورتني، افراد با کم خوني شديد و خانمهاي باردار، زالو درماني ممنوع است.

  امتیاز: 0.00