منو
 کاربر Online
1753 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 16 شهریور 1391 [05:24 ]
  کپلر، چندین سیاره که به دور یک جفت ستاره می گردند را کشف کرد
 

پس از گذشت کمتر از یک سال از اعلام کشف نخستین سیاره ای که به دور یک جفت ستاره می گردد (Kepler-16b)، مأموریت کپلر ناسا برای نخستین بار چند سیاره گذرنده که به دور یک سیستم دوگانه از ستارگان می گردند (که به آن Circumbinary می گویند) را کشف کرد. این سیستم سیاره ای در فاصله 4900 سال نوری از زمین، در صورت فلکی قو، قرار گرفته است.
این کشف نشان می دهد که بیش از یک سیاره می تواند در ناحیه پر تنش ستاره های دوتایی به وجود آمده و باقی بمانند، همچنین نشان دهنده تنوع سیستم های سیاره ای در کهکشان ما است.
دو ستاره ای که در این سیستم وجود دارند (kepler 47) از دید ناظر زمینی هر 7.5 روز به دور یکدیگر می گردند. یکی از ستاره ها هم اندازه خورشید بوده ولی تنها 84% درخشندگی آن را دارد و ستاره دوم کوچک، یک سوم اندازه خورشید بوده و درخشندگی آن تنها 1% درخشندگی خورشید است.
درونی ترین سیاره، (Kepler_47b) ستاره ها را در مدتی کمتر از 50 روز دور می زند. هرچند به طور مستقیم نمی توان آن را رصد کرد ولی به نظر می رسد این سیاره، جهانی سوزان است که نابودی متان در اتمسفر بسیار داغ آن، مه غلیظی را به وجود آورده است که مانند یک پتو به دور این سیاره پیچیده شده است. با شعاعی سه برابر شعاع زمین، Kepler_47b کوچکترین سیاره ای موجود در یک سیستم Circumbinary است.
سیاره بیرونی که Kepler_47b نام دارد، هر 303 روز، در فاصله ای که به آن کمربند حیات (ناحیه ای در یک سیستم سیاره ای که در آن آب به صورت مایع می تواند در سطح سیاره وجود داشته باشد) می گویند، یک دور به دور به دور ستاره های میزبانش می گردد. با این وجود این سیاره مکان مناسبی برای زندگی نیست، زیرا گفته می شود، سیاره گازی بزرگی است که اندکی از نپتون بزرگتر است و اتمسفر ضخیمی از بخار آب بر روی آن وجود دارد.
بی شباهت به خورشید ما، بیشتر ستاره ها بخشی از سیستم های چند ستاره ای هستند که در آنها یک یا چند ستاره به دور یکدیگر می گردند. این سوال همیشه وجود داشت که آیا سیاره یا سیستم سیاره ای در اطراف این ستاره ها یافت می شود یا نه؟ حالا با توجه به این کشف جدید، جواب آری است.

ترجمه شده از سایت: Sciencedaily


تصویر

  امتیاز: 0.00