منو
 کاربر Online
872 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 13 شهریور 1391 [19:32 ]
  آیا شهاب سنگها، جواب نهایی برای تعیین سن زمین را در اختیار ما قرار می گذارند؟ (قسمت چهارم)
 

در اینجا ابتدا به بررسی چندین روش اولیه که برای تخمین سن زمین در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است، پرداخته و در انتها یکی از روش صحیح بیان می شود:
یاد آوری می شود به جز روش های 6 و 7 بقیه روش ها دقیق نبوده و در نتیجه با استفاده از آنها نمی توان سن زمین را به درستی تعیین کرد.

6. تعیین سن زمین به کمک رادیوسنجی:
این روش، روش صحیحی برای تعیین سن زمین است. در سال 1896 یک شیمی دان فرانسوی به نام A. Henri Becquerel رادیواکتیویته را کشف کرد، فرایندی که در آن ماده به مواد دیگر تبدیل شده و انرژی آزاد می کند. زمین شناسان دریافتند که مقدار زیادی مواد رادیواکتیو در درون زمین وجود دارد و این می تواند به آنها در محاسبه سن زمین کمک کند. علاوه بر آشکارساختن نواقص روشهای پیشین برای محاسبه سن زمین این کشف، روش نوینی به نام تعیین سن به کمک رادیوسنجی را هم فراهم کرد.
با اندازه گیری نیم عمر ایزوتوپهای رادیواکتیویته، زمین شناسان نردبانی را ایجاد کردند که به کمک آن توانستند عمر تشکل های زمین شناختی و از آن جمله، سن خود زمین را به دقت محاسبه کنند.
زمین شناسان زمین را به دقت مورد بررسی قرار دادند تا قدیمی ترین سنگها را پیدا کنند، قدیمی ترین سطوح سنگی با قدمت 2.5 تا 3.8 میلیارد سال در کانادا، استرالیا و آفریقا کشف شدند. قدیمی ترین سنگ در سال 1999 و در کانادا کشف شد، تخمین زده شده است که سن آن بیشتر از 4 میلیارد سال است. به دلیل اثرات فرسایش و تأثیرات آب و هوا این سنگ تنها کمینه عمر زمین را نشان می دهد.
ترجمه شده از : universetoday

  امتیاز: 0.00